آیا می دانید اباتمنت ایمپلنت چیست؟

توسط: | برچسب ها: , | دیدگاه ها: ۰ | خرداد ۱۵ام, ۱۴۰۰

آیا می دانید اباتمنت ایمپلنت چیست؟ تفاوت ایمپلنت با لمینت چیست؟ قیمت ایمپلنت دندان چقدر است؟

ایمپلنت دندان بدون جراحی یک روش درمانی بسیار پیچیده است که از بخش های مختلفی تشکیل شده است و پزشک برای نصب آن بر روی دندان باید با دقت بسیار زیادی مراحل نصب را انجام دهد.

ایمپلنت بدون درد امروزه جایگاه خوبی در جامعه پیدا کرده است افراد بسیار زیادی مشتاق به انجام ایمپلنت هستند. با مطالعه این مقاله می توانید اطلاعات خوبی در خصوص یکی از اجزای تشکیل دهنده ایمپلنت به نام اباتمنت به دست بیاورید.

اباتمنت ایمپلنت دندان یکی از اجزای اصلی ایمپلنت است که نقش آن اتصال دادن روکش دندان مصنوعی به فیکسچر و یا پایه دندان است. اباتمنت می تواند از متریال هایی مانند: زیرکونیا، تیتانیوم و طلا ساخته شود که این متریال ها از جمله پر استفاده ترین متریال هایی هستند که برای ساخت اباتمنت استفاده می شوند.

به عبارت دیگر باید گفت که ایمپلنت از سه جز اصلی ساخته شده است که این سه جز عبارتند از:

پایه ایمپلنت که به آن فیکسچر نیز می گویند و این بخش باعث اتصال به استخوان فک می شود. قسمت بعدی تاج دندان است که این بخش می تواند دندان مصنوعی و یا بریج باشد و در نهایت قسمت سوم اباتمنت است که در میان این دوقطعه قرار می گیرد.

پس از آن که فیکسچر با بهبود یافتن بافت استخوانی در جای خود قرار گرفت، اباتمنت بر روی پایه ایمپلنت پیچ می شود تا بدین شکل تاج دندان را نگه دارد.

انواع اباتمنت ایمپلنت چیست؟

اباتمنت ها دارای انواع مختلفی هستند که عبارتند از: اباتمنت های سفارشی و اباتمنت های پیش ساخته و اباتمنت های زاویه دار

در انواع سفارشی اباتمنت، یک اباتمنت خاص که با شرایط بیمار تناسب داشته باشد سفارش داده می شود و توسط دندانپزشک در لابراتوار ساخته می شود و سپس دندانپزشک آن را با قالب فیکسچر لول به کمک ایمپرشن کپینگ می سازد.

اباتمنت هایی که پیش ساخته هستند اباتمنت های استوک نیز نامیده می شوند و دارای قیمت ارزان تری در مقایسه با اباتمنت های سفارشی می باشند. از این نوع اباتمنت ایمپلنت در مواقعی که باید با استفاده از ایمپلنت های عادی استاندارد، اصلاحات پروتزی انجام شود، استفاده می گردد. از این نوع اباتمنت در مدت زمان کمتری می توان استفاده کرد.

اباتمنت های زاویه دار همیشه به صورت موازی با پایه ایمپلنت دندان کار گذاشته نمی شوند. از این نوع اباتمنت زمانی استفاده می شود که ایمپلنت نسبت به پروتزی که باید روی آن قرار بگیرد، زاویه داشته باشد. به صورت کلی هدف اصلی از طراحی این نوع اباتمنت ها این است که همه دندان ها و اباتمنت ها به صورت موازی در کنار هم قرار بگیرند.

چه مواردی در انتخاب نوع اباتمنت ایمپلنت تاثیر گذار است؟

  • نوع پروتزی که استفاده می شود از قبیل: تاج دندان، بریج و پروتز متحرک
  • نحوه اتصال روکش و اباتمنت که با پیچ های مخصوص باشد و یا با چسب
  • موقعیت قرار گرفتن ایمپلنت در حفره دندان و وجود اباتمنت های بزرگ تر در بخش های انتهای دهان که در این بخش به دلیل افزایش نیرو در جویدن پروتز ها به وسیله چسب به اباتمنت متصل می شوند.

متریال ساخت ابا تمنت ایمپلنت چیست؟

اباتمنت های ایمپلنت از متریال های مختلفی ساخته می شوند که عبارتند از:

  • اباتمنت های تیتانیومی: از جمله پر کاربرد ترین متریالی که برای ساخت اباتمنت استفاده می شود، تیتانیوم است که این متریال بر اساس خواص و ویژگی های خاصی که دارد دارای سازگاری بسیاری خوبی با بدن انسان است و از این متریال به صورت گسترده در دندانپزشکی استفاده می شود.
  • اباتمنت های زیرکونیومی: این متریال از جمله جدیدترین متریال هایی هستند که به منظور زیباسازی دندان ها مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع اباتمنت برای بازسازی زیرکونیومی و یا سرامیکی متریال بسیار خوبی هستند که از آنها برای جلوگیری از سایه افتادن در قسمت زیرین روکش ایمپلنت استفاده می شود.

همچنین لازم به ذکر است که آلیاژهای دیگری که برای ساخت اباتمنت استفاده می شوند نیز عبارتند از: فولاد ضد زنگ و طلا و … که این آلیاژها در مقایسه با انواع ذکر شده در قسمت فوق دارای کارایی بسیار کمی هستند و به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند.

ابا تمنت ایمپلنت چگونه به دندان متصل می شود؟

اتصال اباتمنت به دندان نیز دارای روش های مختلفی است که در روش اول از چسب مخصوص دندان برای اتصال آن استفاده می شود و این چسب ها مانند روکش به دندان متصل می شوند و از نظر زیباسازی دارای کاربرد بیشتری هستند.

در روش دوم از پیچ لگ برای اتصال اباتمنت به دندان استفاده می شود و در این روش برای اینکه اباتمنت را با استفاده از پیچ به دندان متصل کنند، پیچ را از روکش دندان عبور می دهند. زمانی که پیچ در جای خود قرار گرفت، سوراخ ایجاد شده را با استفاده از رزین پر می کنند.

در روش سوم برای اتصال اباتمنت به دندان از ضمایم های خاصی استفاده می شود که آنها را بر روی ایمپلنت سوار می کنند و بدین شکل باعث سفت و محکم شدن دندان های مصنوعی و یا ایمپلنت می شوند.

 هیلینگ اباتمنت ایمپلنت چیست؟

بعد از اینکه فیکسچر به استخوان فک جوش خورد، لثه از روی آن کنار زده می شود و  قطعه ای به هیلینگ اباتمنت بر روی فیکسچر سوار می شود. با کمک هیلینگ می توان به شکل گیری لثه قبل از قالب گیری کمک کرد و مانع از پوشیده شدن ایمپلنت توسط لثه شد.

به عبارت دیگر هیلینگ کمک می کند که لثه به جای اینکه بر روی ایمپلنت شکل بگیرد، در اطراف آن تشکیل شود. به صورت کلی هیلینگ به مدت دو هفته بر روی ایمپلنت باقی می ماند و پس از آن جای خود را با اباتمنت تغییر می دهد.

0 0 vote
امتیاز بدهید
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
لطفا دیدگاه تان را وارد کنید.x
()
x