اوردنچر ثابت

اوردنچر ثابت


اوردنچر ثابت  چیست؟ قیمت اوردنچر چه قدر است؟ تفاوت اوردنچر با ایمپلنت چه می باشد؟ معایب و مشکلات اوردنچر چیست؟ تفاوت ایمپلنت متحرک و ثابت چیست؟ اگر از اوردنچر و ویژگی های آن شناخت کافی ندارید، در دندانپزشکی دکتر فراز تیموری با ما همراه باشید تا این مساله را از زوایای مختلف بررسی کنیم.

آسیب دیدن دندان های طبیعی و از بین رفتن انها مشکلی است که هیچ انسانی نمی تواند برای همیشه از آن بگریزد بلکه حتی کسانی که بهداشت دهان و دندان را رعایت می کنند نیز با این مساله مواجه می شوند و به ترمیم دندان های از دست رفته و یا آسیب دیده نیاز پیدا خواهند کرد.

از این جهت در علم دندانپزشکی روش های بسیار متنوعی وجود دارد که در این شرایط میتوان از آنها بهره برد و به کمک آنها ترمیم دندان ها را انجام داد تا انسان شرایط خوبی داشته باشد و برای مدت زمان طولانی تری بتواند از دندان در دهان خود استفاده کند.

فهرست مطالب

اوردنچر ثابت چیست؟

اوردنچر در واقع به پروتز های دندانی متحرک گفته می شود که با استفاده از پایه ایمپلنت در دهان به صورت ثابت نصب می شود و از حالت متحرک برخوردار نیست.

از این روش در مواقعی میتوان استفاده کرد که اشخاص تمامی دندان های خود را از دست داده باشند و به یک ردیف کامل دندان برای فک بالا یا پایین نیازمند باشند.

اوردنچر ثابت یا متحرک؟ کدام برای ترمیم دندان بهتر است؟

اوردنچر ثابت که در بخش فوق به آن اشاره شد، با اوردنچر متحرک متفاوت است که اصلی ترین تفاوت آنها ثابت و متحرک بودنشان است. در واقع می توان گفت که اوردنچر های ثابت گزینه مناسب تری در مقایسه با انواع متحرک برای ترمیم دندان هستند زیرا باعث بروز مشکل و مزاحمت در دهان نمی شوند و آرامش افراد را بر هم نمی زنند.

در واقع یکی از مهمترین مشکلاتی که در اوردنچر های متحرک وجود دارد، بیرون پریدن انها از دهان در حین غذا خوردن و یا حرف زدن است که حالت ناخوشایندی به همراه دارد اما انواع ثابت فاقد این مشکلات خواهند بود و از طرف دیکر باعث زخم شدن لثه ها نیز نمی شوند.

 

اوردنچر ثابت
اوردنچر ثابت

مزایای اوردنچر ثابت چیست؟

اوردنچر ثابت از مزیت های زیادی برخوردار است و حایگزین پروتز های دندانی قدیمی شده است که مهمترین مزایای اوردنچر را میتوان به شرح زیر نام برد:

  • عدم زخم کردن لثه ها
  • عدم خارج شدن از دهان در حین غذا خوردن یا حرف زدن
  • عدم بروز مشکل و مزاحمت برای افرادی که از آن استفاده می کنند
  • برخوردار بودن از ثبات بیشتر
  • ایجاد جلوه طبیعی و زیبا تر در دهان
  • عدم وجود محدودیت سنی برای استفاده از آن
  • برخوردار بودن از طول عمر و دوام بالاتر
  • امکان استفاده از انواع مواد غذایی با این نوع روش
  • برخوردار بودن از هزینه مناسب و به صرفه
  • و…

تفاوت اوردنچر ثابت با ایمپلنت چه می باشد؟

اوردنچر ثابت از آنجایی که بر پایه ایمپلنت نصب می شود، در بسیاری از مواقع با ایمپلنت اشتباه گرفته می شود؛ اما این دو روش با هم متفاوت هستند و مهمترین تفاوت های موجود در بین انها به شرح زیرند:

تفاوت در طول عمر و دوام

یکی از اصلی ترین و مهمترین تفاوت هایی که در بین این دو روش وجود دارد، متفاوت بودن دوام و ماندگاری انها است زیرا اوردنچر ثابت در مقایسه با ایمپلنت از دوام کمتری برخوردار است. شاید با خود بگویید که پایه آنها با هم یکسان است پس چرا در دوام و ماندگاری با هم تفاوت دارند.

در این خصوص باید بگوییم که علت تفاوت در ماندگاری برای این دو روش، روکش های انها است زیرا پروتز های دندانی کامل که در اوردنچر ثابت استفاده می شوند در مقایسه با برخی از انواع روکش های ایمپلنت دوام کمتری دارند و این موضوع به پایه انها مربوط نمی شود.

تفاوت در زیبایی و جلوه طبیعی

ایمپلنت در مقایسه با اوردنچر از زیبایی بسیار بیشتری برخوردار است و جلوه آن طبیعی از این روش خواهد بود. به همین دلیل در بسیاری از مواقع استقبال از ایمپلنت بیشتر از اوردنچر است.

تفاوت در هزینه

یکی از مسائل بسیار مهم در میان این دو روش، تفاوت در هزینه انها است که بر اساس آن بسیاری از کسانی که قصد استفاده از ایمپلنت را دارند اما از عهده پرداخت هزینه آن بر نمی آیند از اوردنچر استفاده می کنند.

به صورت کلی ایمپلنت به صرف هزینه بسیار بیشتری در مقایسه با اوردنچر ثابت نیازمند است.

تفاوت در تعداد دندان ها

اوردنچر ثابت و ایمپلنت در تعداد دندان ها نیز با هم متفاوت اند؛ زیرا ایمپلنت برای ترمیم هر تعداد دندان از دست رفته ای قابل استفاده است در حالی که اوردنچر ثابت را معمولا برای کسانی استفاده می کنند که تمامی دندان های فک بالا یا پایین را از دست داده باشند.

قیمت اوردنچر ثابت چه قدر است؟

قیمت اوردنچر ثابت برای همه کسانی که قصد استفاده از آن را دارند یکسان نخواهد بود. بلکه هزینه و قیمت آن متاثر از مسائل مختلفی است که بر اساس انها تعیین می شود و برای آنکه بتوان قیمت اوردنچر را برای هر شخصی مشخص کرد، باید این فاکتور ها و عوامل معین شوند تا امکان محاسبه هزینه اوردنچر به وجود آید.

برخی از این فاکتورهای موثر در هزینه از قبیل زیر در نظر گرفته می شوند:

کیفیت ساخت پروتز های دندانی

پروتز های دندانی در لابراتوار با کیفیت های متفاوتی ساخته می شوند و هر چه کیفیت ساخت آنها و متریالی که برای تولیدشان استفاده می شود، بهتر باشد، هزینه نیز افزایش می یابد.

روش اتصال اوردنچر به پروتز دندانی

اوردنچر ثابت را با روش های مختلفی در دهان قرار می دهند  که اتصال به صورت میله ای، توپی و مگنتی انواع آن هستند و هر کدام قیمت مخصوص به خود را دارند.

دندانپزشکی انتخاب شده برای به کار بردن این روش

هر دندانپزشکی بر اساس شرایطی دارد و خدماتی که ارائه می دهد، هزینه متفاوتی از بیماران برای اوردنچر دریافت می کند که با این وجود باید آنها را به عنوان یکی از عوامل موثر در هزینه در نظر گرفت.

بیمه درمانی و نوع آن

با توجه به اینکه بیمه درمانی در برخی از انواع آن قابل استفاده برای دریافت خدمات دندانپزشکی نظیر: اوردنچر است، کسانی که تحت پوشش این نوع بیمه ها قرار گرفته باشند با صرف هزینه کمتری می توانند از اوردنچر ثابت استفاده کنند.

سخن پایانی

ایمپلنت دندان ثابت از بهترین و مقرون به صرفه ترین روش هایی است که میتوانید برای ترمیم دندان مورد استفاده قرار دهید.

در صورتی که به دنبال بهترین مراکز دندانپزشکی در این راستا هستید، امکان دریافت خدمات مناسب از دندانپزشکی دکتر فراز تیموری را خواهید داشت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *