جراحی دندان نیش نهفته

جراحی دندان نیش نهفته


کوچک ترین عضو اما بسیار تاثیرگذار در بدن را دندان ها تشکیل می دهند. این عضو تا زمانی که دچار مشکل و عارضه نشود زیاد به چشم نمی آید. یکی از این دندان ها، دندان عقل بوده که به سه حالت رشد کامل، نیمه نهفته و نهفته در دهان وجود دارد. زمانی که دندان نهفته باشد و الخصوص دندان نیش نهفته باشد راهی جز پرداخت هزینه جراحی دندان نیش نهفته باقی نخواهد ماند.

فهرست مطالب

انواع دندان چیست؟

همان طور که می دانید دندان های انسان دارای انواع مختلفی است و همه انسان ها انواع دندان ها را در دهان خود خواهند داشت. انواع دندان به صورت کلی از قبیل زیر هستند:

 • دندان پیشین مرکزی
 • دندان پیشین جانبی
 • دندان نیش
 • دندان آسیاب کوچک اول
 • دندان آسیاب کوچک دوم
 • دندان آسیاب بزرگ اول
 • دندان آسیاب بزرگ دوم
 • دندان آسیاب بزرگ سوم
 • دندان عقل

همان طور که در این بخش ذکر شد، دندان نیش یکی از انواع دندان است اما این نوع از دندان که در کنار دندان های پیشین قرار می گیرد، در برخی از مواقع به صورت نهفته رشد می کند و به همین دلیل به آن دندان نیش نهفته می گویند. در ادامه بیشتر در رابطه با این نوع دندان توضیح خواهیم داد.

دندان نیش نهفته چیست؟

یکی از دندان هایی که آخر از همه می روید، دندان نیش می باشد. این رویش در سن 11 یا 12 سالگی فرد زمانی که دندان های شیری به صورت کامل افتاده باشد، رخ می دهد. در اکثر موارد دندان نیش در فک بالا می روید و ممکن است دندان های دیگر جاها را گرفته باشد. این اتفاق برای افرادی رخ میدهد که دارای دندان های بزرگ و فک کوچک هستند.

هر کدام از دندان ها که زودتر از دیگر دندان ها رویش داشته باشد بدون شک جای بیشتری خواهد داشت. دندان های نیش که آخرین دندان رشد کرده به حساب می آید، دیگر جایی برای رویش ندارد. از این رو دندان نیش نهفته شناخته می شود و تنها در عکس برداری های دندانپزشکی قابل مشاهده می باشد. در عکس دندانپزشکی دیده می شود که این دندان ها در ناحیه زیر بینی و گاهی خیلی بالاتر و حتی زیر چشم می روید.

روش های زیادی برای جا باز کردن دندان نیش نهفته وجود دارد از قبیل جراحی دندان نیش نهفته و یا ارتودنسی که هر کدام هزینه مخصوص به خود را دارند.

علت نهفتگی دندان نیش چیست؟

نهفتگی دندان دارای دلایل مختلفی است که برخی از دلایل آن از قبیل زیر هستند:

 • عدم وجود فضای کافی در فک که مانع از رشد دندان نیش می شود
 • دیر افتادن دندان نیش شیری در کودکان

انواع نهفتگی دندان نیش

دندان های نهفته نیش به چند دسته تقسیم می شوند. نهفتگی لیبیال زمانی رخ می دهد که در آن دندان نیش به سمت گونه تغییر جهت دهد و با کمبود فضا روبرو شود. در این حالت دندان نیش جایی برای بیرون زدگی ندارد و به صورت نهفته قرار می گیرد. یکی دیگر از انواع دندان نیش نهفته، نهفتگی پلاتل می باشد که در این حالت دندان به سمت داخل دهان می رود. این انحراف مسیر سبب خواهد شد که از مسیر اصلی انحراف پیدا کرده و دیگر راهی برای بیرون آمدن نداشته باشد. هر کدام یک از انواع نهفتگی دندان نیش نیاز به جراحی دندان نیش نهفته دارد. بیمار می تواند با مراجعه به کلینیک دکتر فراز تیموری و پرداخت هزینه جراحی دندان نیش نهفته می توان نهفتگی های بوجود آمده را مرتفع ساخت.

 

جراحی دندان نیش نهفته

 

راههای درمان نهفتگی دندان نیش

تفاوت دندان عقل نهفته یا دندان نیش نهفته در کشیدن و نکشیدن آن ها می باشد. بدون شک دندان عقل اگر به صورت نهفته باشد بایستی حتما کشیده شود وگرنه آسیب های جدی به دندان های دیگر خواهد زد. اما با تشخیص دندان نیش نهفته علاوه بر جراحی دندان نیش نهفته راههای دیگر نیز وجود دارد. برای تصمیم گیری نهایی بر روی جراحی دندان نهفته نیش باید گفت که متخصص جراحی لثه و ایمپلنت براساس زوایه نهفتگی، سن بیمار و نوع نهفتگی دندان تحت درمان قرار می دهد. علاوه بر جراحی متخصص می تواند از ارتودنسی کمک بگیرد که فضای کافی برای دندان فراهم شود. در صورتی که از جراحی برای دندان نیش نهفته استفاده شود، قسمتی از لثه برداشته شده تا وقتی که دندان نیش بیرون زده شود.

در صورتی که دندان شیری جلوی رشد دندان نیش را گرفته باشد راهی به جز کشیدن دندان شیری نخواهد ماند. در این جراحی با برداشتن دندان شیری فضای کافی ایجاد خواهد شد.

عوارض دندان نیش نهفته

دندان نیش نهفته می تواند خطرات نهفته ای را هم در دل خود داشته باشد. علاوه بر سلامت و زیبایی دندان، بسته به سن بیمار، دکتر فراز تیموری دست به کار خواهد شد. چنانچه بیمار اقدام به درمان آن نکند، کیست و تومور در ناحیه نیش پنهان خواهد ماند. تقبل هزینه جراحی دندان نیش نهفته بسیار مقرون به صرفه تر از پرداخت هزینه های درمانی تومور و کیست می باشد.

هر چه سن بیمار بالاتر رود، انعطاف آرواره ها کمتر شده و حالت سختی و سفت به خود میگیرد. همین امر باعث ایجاد بیماری های دیگر از جمله کیست و تومور می شود. یکی دیگر از عارضه و معایب دندان نیش نهفته، آسیب رساندن به ریشه دندان های اطراف می بشد به نحوی که دندان های اطرا نیز بیرون زده شوند.

مراحل جراحی دندان نیش نهفته

با ورود بیمار به کلینیک دکتر فراز تیموری جهت کشیدن دندان عقل بدون جراحی و یا دندان نیش نهفته ، اقدامات اولیه از قبیل عکس رادیولوژی و دیگر موارد پیش خواهد آمد. با برخورداری از این عکس متخصص می تواند بهترین روش را برای خارج کردن دندان داشته باشید. البته فراموش نکنید که در ابتدای کار دندان های میترا  اکی نبوده و در تصویر کامل وجود دارد. اطراف و نواحی دندان را با روش ترمیمی و کمک گرفتن از عکس های رادیولوژی مورد استفاده قرار می دهند. فراموش نکنید که در ابتدا بایستی اطراف دندان را کادر کشید. برای بیحس کردن از طریق داروی بی حسی انجام می دهند.

در برخی موارد نیاز به بیهوشی عمومی پیدا کرده و در صورتی که دوز بیشتر نیاز باشد از طریق بیمارستان عمومی اقدام می شود. در همان گام های نخست دکتر فراز تیموری برای سهولت و راحتی کار دندان ها را به برش هایی با اندازه کوچک بخش بندی می کند. با این کار نحوه دسترسی به دندان راحت تر می باشد. شاید کمی احساس فشار و درد را قبل از جدا کردن دندان داشتی باشید اما عقب و جلو کردن دندان برای گشاد کردن حفره های دهانی یک روش مناسب می باشد. مرحله آخر شامل بخیه زدن دندان ها می باشد که پیش از آن خرید کرده باشیم.

با نهفتگی دندان چه مشکلاتی ایجاد می شود؟

در صورتی که دندان شخصی به شکل نهفته رشد کند، مشکلاتی به شرح زیر برای او ایجاد خواهد شد:

 • کاسته شدن از زیبایی لبخند و از بین بردن زیبایی ظاهری
 • آسیب دیدن دندان های مجاور دندان نهفته و تحلیل رفتن ریشه انها
 • کج کردن دندان های مجاور به دلیل فشاری که برای خارج شدن از لثه به انها وارد می کند
 • امکان بروز کیست و تومور در مجاورت دندان نهفته
 • بر هم زدن تعادل و توازن نیروی موجود در بین دندان ها
 • تحلیل رفتن استخوان فک

هزینه جراحی دندان نیش نهفته

هزینه کردن برای دندان نیش نهفته و حتی سالم امری طبیعی شده است. عوامل زیادی برای هزینه ایمپلنت دندان نیش نهفته وجود دارد. اما در نهایت دندانی قابل قبول است که در وحله اول عفونت، کیست و بیماری لثه و دندان را از بین ببرد.

عواملی که در هزینه جراحی این دندان موثر است

هزینه مربوط به جراحی دندان نیش نهفته مانند سایر دندان های انسان به عوامل مختلفی وابسته است که باید در ابتدا این عوامل تعیین شوند و سپس هزینه انجام این کار مخشص گردد.

وجود عفونت، کیست و بیماری های لثه در فرد

اگر فردی که قصد دارد، جراحی دندان نیش نهفته انجام دهد، دارای عفونت و کیست و یا بیماری های لثه باشد، باید پیش از اینکه جراحی دندان نیش نهفته انجام دهد، ابتدا این مشکلات را برطرف کند و سپس جراحی دندان نیش را انجام دهد. در این صورت هزینه مورد نیاز برای جراحی دندان نیش نهفته او افزایش پیدا می کند.

میزان دستمزد پزشک

جراحان و یا متخصصین دندانپزشکی که برای جراحی دندان نیش به آنها مراجعه می کنید، دستمزد متفاوتی دارند که دستمزد این دسته از پزشکان می تواند باعث افزایش و یا کاهش هزینه جراحی دندان نیش نهفته شود.

هزینه مربوط به کلینیک دندانپزشکی

کلینیک دندانپزشکی که برای امور مربوط به جراحی دندان نیش نهفته به آن مراجعه می کنید، دارای هزینه های متفاوتی هستند. برخی از انها بر اساس تجهیزات و امکاناتی که به بیماران ارائه می دهند و یا بر اساس خصوصی و یا دولتی بودن آنها هزینه بیشتری دارند. زیرا کلینیک های دندانپزشکی خصوصی در مقایسه با کلینیک های دولتی گران قیمت تر هستند.

شهر و استان و موقعیت جغرافیایی

از دیگر عواملی که در هزینه جراحی دندان نیش نهفته اثر می گذارد، شهر، استان و موقعیت جغرافیایی است. برخی از شهر ها مانند: شهر تهران و یا کرج در مقایسه با برخی از شهر های دیگر هزینه بیشتری برای جراحی لثه دریافت می کنند که این مساله به علت پیشرفته تر بودن شهر های ذکر شده در مقایسه با شهر هایی مانند: کرمان و سمنان و … است.

عدم استفاده از بیمه درمانی در این زمینه

در صورتی که برای جراحی دندان نیش نهفته از بیمه درمانی استفاده نکنید، هزینه های درمان برای شما بیشتر می شود. به همین دلیل بهتر است که تحت پوشش بیمه قرار بگیرید تا بتوانید هزینه های درمان را به کمک بیمه درمانی کاهش دهید.

بهترین مرکز برای جراحی دندان نیش نهفته در تهران

یکی از بهترین مراکزی که برای جراحی دندان نیش نهفته در تهران و کرج می توانید به آن مراجعه کنید، کلینیک دکتر فراز تیموری است که در این مجموعه برای جراحی دندان نیش نهفته از بهترین تجهیزات استفاده می شود و در صورت مراجعه به این مرکز نتیجه ای قابل قبول دریافت خواهید کرد.

کلام پایانی

در کلینیک دکتر فراز تیموری به شرح جراحی دندان نیش نهفته و عوامل وابسته به آن پرداختیم تا به این واسطه کمکی به شما عزیزان برای درمان مشکلات دندان نیش نهفته کرده باشیم.

در صورتی که قصد دارید تا اطلاعات بیشتری به دست آورید از سایر مطالب درج شده در وب سایت کلینیک دکتر فراز تیموری استفاده کنید.

برای اطلاع از آخرین هزینه جراحی دندان نیش نهفته و هزینه جراحی لثه با لیزر، بهتر است با شماره های 02632528628 – 09128001870 تماس حاصل فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *