کشیدن دندان عقل

کشیدن دندان عقل


محل قرارگیری دندان عقل در پشت آخرین دندان می باشد و در اکثر مواقع از سن 17 تا 27 سالگی رشد می کند. برخلاف دیگر دندان ها، دندان عقل می تواند به حالت افقی یا عمودی رشد کند. در این شرایط رشد دندان می تواند دردناک و مشکل زا باشد. در این شرایط این سوال که، دندان عقل باید کشیده شود؟! در ذهن بیمار نقش می بندد. کشیدن دندان بسته عفونت دندان، آسیب های وارده به دندان های مجاور و پوسیدگی دندان انجام می شود. برای گرفتن تصمیم درست درخصوص کشیدن دندان عقل در ادامه با صحبت های دکتر فراز تیموری همراه باشید.

فهرست مطالب

دندان عقل چیست؟

به طور عادی در دهان یک انسان بالغ حدود 32 دندان وجود دارد. از این 32 عدد چهار عدد آن در آخر قوسهای دندانی رویش پیدا می کند. به این دندانها، دندان عقل گفته می شود. متاسفانه تا اسم دندان عقل به میان می آید، عمل کشیدن دندان عقل در ذهن همگان نقش می بند. اما آیا دندان عقل باید کشیده شود؟ سن تقریبی شروع رشد دندان عقل تشکیل دندان عقل در استخوان فک از سن 9 الی 10 سالگی می باشد. به طور معمول در سن 14 سالگی تاج آن کامل شده و در اواخر دوران نوجوانی شروع به رویش در داخل استخوان می نماید. شکل و ظاهر دندان عقل در سن 16 سالگی خود را نشان می دهد. در نظر داشته باشید که چنانچه دندان عقل در جای صحیح خود و به شکل درستی رشد کند نیازی به کشیدن ندارد و می توان از مزایای دندان عقل بهره برد.

شرایط کشیدن دندان عقل

تصور غلط افراد بر این باور است که حتما بایستی به محض رشد دندان عقل، اقدام به کشیدن آن نمود. در حالی که تا زمانی که دندان عقل مشکل ساز نبوده و باعث عفونت در دیگر دندان ها نشده باشد، نیازی به کشیدن دندان عقل نیست. در نظر داشته باشید باز هم در این شرایط بسته به نظر دکتر فراز تیموری باید تصمیم نهایی گرفته شود.

در شرایطی که دندان عقل سالم باشد و اثری پوسیدگی در آن نباشد، لثه متورم نباشد و کج رشد نکرده باشد می توان دندان عقل را نگه داشت و نیازی به کشیدن دندان عقل نیست . زمانی که دندان عقل سالم باشد رعایت بهداشت و شست و شوی آن نیز راحت تر می باشد.

انواع دندان عقل

طبق علم دندانپزشکی دندان عقل به سه حالت کامل رشد کرده، نیمه نهفته و کامل نهفته دسته بندی می شود. برای رشد صحیح و درست دندان عقل نیاز است که فضای کافی وجود داشته باشد. در صورت عدم فضا در استخوان فک، دندان عقل کاملا رشد نمی کند. از عواملی که سبب می شود دندان عقل کاملا رشد نکند می توان به مشکلات ارثی، بیماری های دوران کودکی، کم خونی، راشتیتیسم، عدم هماهنگی رشد استخوان فک با اندازه دندان و دیگر موارد اشاره کرد.

دندن عقل نهفته

از مشکلات خاص دندان عقل نهفته ایجاد عفونت و بیماری برای فرد می باشد. این فرایند به حدی بوده که فرد مجبور به کشیدن دندان عقل بدون جراحی می شود. سوال دندان عقل باید کشیده شود؟ جواب شما بلی می باشد. در این حالت دندان عقل نهفته به حالت یک کیسه رویشی (فولیکول) در اطراف خود بوده که در درازمدت به شکل کیست و یا تومور تغییر ماهیت می دهد. در این شرایط به تعویق انداختن کشیدن دندان زیاد معقولانه نمی باشد.

دندان عقل نیمه نهفته

شاید برایتان جای تعجب باشد که بیشترین دلیلی که سبب می شود شما اقدام به کشیدن دندان عقل بکنید، وجود دندان نیمه نهفته می باشد. در این مدل از دندان عقل چون دندان به صورت کامل رشد نکرده به هنگام غذا خورد فرد دچار اذیت و ناراحتی می شود. گیرکردن غذا بین دندان و لثه می تواند لثه را دچار آسیب جدی کند. در این حالت احتمال به وجود آمدن آبسه و سلولیت خیلی زیاد می باشد. علاوه براین دندان نیمه نهفته به دندان اطراف فشار آورده و دندان های مجاور را دچار آسیب جدی می کند.

"<yoastmark

مراحل کشیده شدن دندان عقل

روند کشیدن دندان عقل توسط جراح دندان عقل کاملا براساس پروتکل های استاندارد می باشد. به طور معمول دکتر تیموری در یک اتاق مجزا عمل کشیدن دندان را انجام می دهد. پس از بی حس کردن دندان، لثه برش داده شده تا حدودی که دندان عقل کاملا قابل مشاهده باشد.

پس از انجام این کار متخصص با کمک ابزار مخصوص شروع به خارج کردن مایعات دور دندان عقل می کند. در برخی موارد وضعیت دندان به دو بخش تقسیم شده تا خروج این مایعات از درون دهان بسیار راحت تر باشد.

پس از بیرون کشیدن دندان عقل، دکتر فراز تیموری محل خروج را کاملا شستشو داده و لثه را دوباره به حالت اولیه باز می گرداند. پس از انجام این جراحی یک سری دستورالعمل ها به بیمار داده می شود.

مراقبت های پس از کشیدن دندان عقل

 • عدم مصرف دخانیات و کشیدن سیگار تا 5 روز
 • عدم انجام فعالیت های سنگین تا 24 ساعت
 • وجود تورم، کبودی و محدودیت در بازکردن دهان یک امر طبیعی است
 • پس از چند روز ادامه داشتن تورم از کمپرس آبگرم استفاده کنید
 • از دهانشویه تجویز شده دکتر تیموری استفاده کنید
 • هر هفته یبار از اب نمک برای سفت کردن و تمیز کردن دندان استفاده کنید
 • از دستکاری محل زخم بشدت اجتناب کنید
 • مسواک زدن در 24 ساعت پس از کشیدن دندان عقل را شروع کنید
 • پس از انجام کشیدن دندان عقل در ساعت های اولیه از صحبت کردن اجتناب کنید
 • آب دهان را به حالت معمول فرو ببرید

هزینه کشیدن دندان عقل

حال که به این مرحله رسیده اید که دندان عقل باید کشیده شود، قیمت کشیدن دندان عقل و همچنین هزینه کشیدن دندان در کرج براساس تعرفه های زیر دسته بندی می شود:

 • هزینه کشیدن دندان فک بالا
 • هزینه کشیدن دندان فک پایین
 • هزینه جراحی تخصصی عقل نیمه نهفته با بخیه
 • هزینه جراحی تخصصی عقل نهفته در استخوان با بخیه

برای اطلاع از آخرین هزینه های کشیدن دندان عقل در کلینیک دکتر فراز تیموری می توانید با شماره های 02632528628 – 09128001870 تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *