مراحل اوردنچر

مراحل اوردنچر


آیا می دانید مراحل اوردنچر چیست؟ آیا مراحل اوردنچر در انواع مختلف آن متفاوت است؟ معایب اوردنچر چیست؟ اگر می خواهید که از مراحل انجام این کار در روش های مختلف مطلع شوید، با ما در انتهای این مطلب که در مجموعه دکتر فراز تیموری تهیه شده است، همراه بمانید.

همان طور که می دانید در حال حاضر روش های مختلفی برای ترمیم دندان وجود دارند که یکی از آنها روش اوردنچر است. اوردنچر به عنوان روشی شناخته می شود که در آن پروتز های کامل دندانی برای ترمیم تمامی دندان های از دست رفته فک بالا یا پایین مورد استفاده قرار می گیرند.

این روش بیشترین شباهت را به دندان مصنوعی های قدیمی دارد اما با این تفاوت که در این روش دست کامل دندان به صورت ثابت در دهان قرار داده می شود و متحرک نیست.

لازم به توضیح است که اوردنچر با استفاده از 3 روش مختلف به کار برده می شود که انواع روش های آن عبارتند از:

  • اوردنچر بر پایه ایمپلنت
  • اوردنچر بر پایه لثه
  • اوردنچر بر پایه ایمپلنت و لثه
  • هر یک از این روش ها نیز از مراحل متفاوتی برخوردار هستند که با این وجود به بررسی مراحل اوردنچر برای هر یک از آنها خواهیم پرداخت.

فهرست مطالب

مراحل اوردنچر چیست؟

برای آنکه اوردنچر در هر یک از روش های مختلف آن مورد استفاده قرار بگیرد و در دهان نصب شود، باید مراحلی طی شود. تمامی این روش ها نیازمند آن هستند که بیمار تمامی دندان های خود را از دست داده باشند و در صورتی که هنوز دندانی در فک او موجود باشد، باید ابتدا برای کشیدن دندان اقدام شود و پس از آنکه فک به بهبودی رسید از اوردنچر استفاده می گردد.

با خالی شدن فک از دندان ها، حال نوبت به آن می رسد که بیمار با مشورت پزشک تعیین کند که از کدام روش اوردنچر می خواهد استفاده نماید. با انجام شدن این کار، پروتز های دندانی کامل در لابراتوار ساخته می شوند و مطابق با خواسته بیمار در دهان قرار می گیرند.

اما با این وجود هر یک از روش های ذکر شده در جزئیات تفاوت هایی دارند که از این جهت مراحل اوردنچر برای انها کمی متفاوت تر است.

 

مراحل اوردنچر
مراحل اوردنچر

مراحل اوردنچر بر پایه ایمپلنت

اوردنچر ثابت به گونه ای است که در آن پروتز کامل دندانی بر روی پایه ایمپلنت نصب می شود. برای انجام شدن این کار لازم است تا پس از خارج کردن تمامی دندان های طبیعی بیمار از فک، عکسبرداری از داخل دهان انجام شود تا پزشک اطمینان یابد که ریشه دندان ها به صورت کامل از لثه خارج شده اند و در آن باقی نمانده اند. علاوه بر آن با انجام این عکسبرداری  پزشک در می یابد که تراکم استخوانی فک بیمار برای قرار گرفتن پایه های ایمپلنت در فک کافی است یا خیر.

سپس اگر این مرحله به خوبی طی شود، پزشک امکان استفاده از روش اوردنچر بر پایه ایمپلنت را برای بیمار پیدا می کند.

در ادامه مراحل اوردنچر بر پایه ایمپلنت، حال نوبت به آن می رسد که پزشک پایه های تیتانیومی ایمپلنت را در انتهای فک بیمار نصب کند که انجام این کار با ایجاد جراحت و خونریزی و درد اندک همراه است. لازم به توضیح است که پایه های ایمپلنت به این منظور از 2 الی 4 پایه برای فک بالا متفاوت هستند و برای فک پایین از 2 الی 6 پایه ممکن است که استفاده شود.

زمانی که پایه ایمپلنت در فک نصب می شود، باید دوره نقاهت طی شود و لثه هایی که در انها جراحت ایجاد شده است، بهبود یابند تا امکان قرار گرفتن دست کامل دندان بر روی انها وجود داشته باشد.

در نهایت زمانی که پروتز های دندانی در لابراتوار ساخته شوند و بیمار بهبودی خود را به دست اورد، با اعلام پزشک میتواند دندان های مصنوعی را بر روی نصب کند. به این منظور نیز از اتچمنت هایی استفاده می شود که به صورت توپی، میله ای و یا مگنتی هستند و به واسطه آنها پروتز های دندانی بر روی پایه ایمپلنت قرار داده می شود.

اوردنچر بر پایه ایمپلنت و لثه

مراحل اوردنچر بر پایه ایمپلنت و لثه نیز به روش ذکر شده در بخش فوق مشابه است با این تفاوت که در این روش از دو پایه تیتانیومی ایمپلنت در فک استفاده می شود که به جای دندان نیش و آسیا قرار می گیرند و به واسطه میله ای به هم متصل می شوند. در نهایت نیز پروتز های دندانی بر روی انها قرار داده می شوند.

اوردنچر بر پایه لثه

اوردنچر بر پایه لثه بر خلاف نام آن به این شکل نیست که پروتز های دندانی روی لثه قرار بگیرند بلکه در این روش نیز از پایه ایمپلنت استفاده می شود اما با این تفاوت که پروتز های دندانی به صورت مستقیم و بدون واسطه بر روی پایه ایمپلنت قرار داده می شوند و به همین دلیل به آن اوردنچر بر پایه لثه می گویند.

لازم به توضیح است که مراحل اوردنچر بر پایه لثه به مراحل فوق شباهت دارد اما در این روش هیچ واسطه ای برای اتصال پروتز بر روی لثه به کار برده نمی شود و مراحل ترمیم دندان به صرف زمان کوتاه تری نیاز خواهد داشت. از طرف دیگر ساخت پروتز های دندانی باید به گونه ای انجام شود که پروتز ها با پایه تیتانیومی هماهنگی و همخوانی داشته باشند.

سخن پایانی در مورد مراحل اوردنچر

مراحل اوردنچر و مزایای اوردنچر در انواع مختلف آن را تحت بررسی قرار دادیم. در انتهای این مطلب باید اشاره کنیم که مجموعه دکتر فراز تیموری از بهترین مراکز تخصصی دندانپزشکی در تهران است که میتوانید از خدمات آن بهره مند شوید.

دندانپزشکی دکتر فراز تیموری با بهترین شرایط مراحل اوردنچر را برای شما عزیزان طی خواهد  کرد و از بهترین متریال در این راستا استفاده خواهد نمود. در صورت تمایل برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد هزینه اوردنچر با ما تماس بگیرید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *