مراقبت های بعد از پیوند استخوان

مراقبت های بعد از پیوند استخوان

مراقبت های بعد از پیوند استخوان


پیوند استخوان فک چیست؟ مراقبت های بعد از پیوند استخوان فک چگونه است؟ اهمیت مراقبت های بعد از پیوند استخوان فک چه می باشد؟ پیوند استخوان فک برای چه کسانی باید انجام شود؟

عده بسیار زیادی از افراد شناخت و دانش کافی در رابطه با پرسش های ذکر شده در فوق ندارند و نمی دانند که به چه منظور پیوند استخوان فک انجام می شود و یا مراقبت های بعد از آن چکونه است. در دندانپزشکی دکتر فراز تیموری که از بهترین مراکز درمانی مربوط به دندان در تهران است، به بررسی این موضوع مهم خواهیم پرداخت.

در شاخه دندانپزشکی برای فک، لثه، دندان، زبان و سایر بخش های تشکیل دهنده دهان بیماری ها و یا مشکلات بسیار متعددی ممکن است که به وجود آیند که برای درمان هر یک از آنها راهکارهای متفاوتی به کار می رود.

فک انسان از جمله بخش های بسیار مهم دهان است که بروز مشکل در آن میتواند باعث ایجاد مشکلات دیگری نیز شود. پیوند استخوان فک نیز از روش های درمانی برای ترمیم استخوان و تامین استخوان مورد نیاز در فک است که بسیاری از افراد به دلایل مختلف به آن نیاز خواهند داشت.

فهرست مطالب

پیوند استخوان فک چیست؟

پیوند استخوان فک در واقع به تامین پودر استخوان برای پیوند زدن به استخوان فک گفته می شود که پودر استخوان را با استفاده از 3 روش برای پیوند استخوان فک تامین می کنند و برای بیمار به کار می برند. این روش ها نیز عبارتند از:

پیوند استخوان اتوگرافت: در این روش استخوان و یا پودر استخوان مورد نیاز از بدن خود فرد تامین می شود.

پیوند استخوان آلوگرافت: در این روش استخوان از فرد اهدا کننده تامین می شود.

پیوند استخوان زنوگرافت: در این روش استخوان را از یک حیوان دیگر به دست می آورند

پیوند استخوان آلوپلاست: مواد سنتزی برای پیوند استخوان در این روش به کار می روند.

 

پیوند استخوان فک برای چه کسانی و به چه منظوری انجام می شود؟

پیوند استخوان فک برای کسانی که انجام می شود که از تراکم استخوانی کافی در فک برخوردار نباشند و برای ترمیم دندان های خود با روش ایمپلنت و … مشکل کمبود استخوان فک داشته باشند. در چنین شرایطی این عزیزان باید پیوند استخوان فک انجام دهند تا تراکم استخوانی موجود در فک به میزان لازم برسد و پایه ایمپلنت بتواند به ثبات و استحکام کافی در فک برسد.

 

مراقبت های بعد از پیوند استخوان

 

مراقبت های بعد از پیوند استخوان فک چه می باشد؟

با توجه به اینکه پیوند استخوان فک تحت جراحی انجام می شود و یک روش درمانی کم تهاجمی محسوب می شود، لازم است تا کسانی که از این روش استفاده می کنند مراقبت های مورد نیاز بعد از آن را انجام دهند تا دچار مشکل نشوند و بهبودی خود را به دست بیاورند. از مهم ترین مراقبت هایی که باید بعد از انجام این روش رعایت شوند، باید به موارد زیر اشاره کرد:

استفاده از کمپرس یخ برای کاهش دادن تورم ناشی از جراحی

همه کسانی که پیوند استخوان فک انجام می دهند، بعد از جراحی با متورم شدن فک و لثه مواحه می شوند که این موضوع کاملا طبیعی است و مشکلی را به وجود نمی اورد. اما چنانچه پس از مدت زمانی در حدود دو الی سه روز این تورم کاهش پیدا نکرد باید برای درمان آن اقدام نمود.

در این خصوص باید از کمپرس یخ پس از جراحی استفاده کرد که سرعت بهبودی تورم افزایش پیدا کند.

رعایت رژیم غذایی مناسب

همه کسانی که پیوند انجام می دهند باید پس از آن تا چند روز رژیم غذایی مناسبی را رعایت کنن تا از بروز مشکل جلوگیری شود. همان طور که می دانید پس از جراحی لثه ها ملتهب می شوند و در صورتی که رژیم غذایی رعایت نشود، امکان افزایش خونریزی، افزایش درد و تورم و … وجود خواهد داشت.

پرهیز از مصرف دخانیات

استفاده از دخانیات مختلف از جمله: سیگار باعث می شود که سرعت بهبود یافتن زخم های ایجاد شده در دهان به دلیل پیوند استخوان کاهش یابد و هر چه سرعت آن کمتر شود، احتمال بروز عفونت در دهان افزایش می یابد. به همین دلیل پزشکان توصیه می کنند که در میان مراقبت های بعد از پیوند استخوان حتما این مورد را نیز رعایت کنید.

رعایت کردن نحوه صحیح خوابیدن پس از پیوند

بعد از پیوند استخوان در روزهای ابتدایی لازم است تا الگوی خواب صحیح را رعایت کنید. به این منظور باید دو بالشت زیر سر خود قرار دهید و به گونه ای بخوابید که سر شما بالاتر از تن قرار بگیرد و علاوه بر آن به پشت بخوابید و از خوابیدن دمر بپرهیزید تا خون به بخش های دیگر بدن سرازیر نشود و خونریزی کمتر شود.

پرهیز از کار و هر گونه فعالیت سنگین

پس از جراحی پیوند استخوان تا زمانی که لثه ها بهبود پیدا نکرده باشند و زخم ها ترمیم نشده باشند نباید فعالیت های سنگین انجام داد بلکه باید از انجام این گونه فعالیت ها پرهیز کرد.

در غیر این صورت ممکن است که با مشکلاتی همچون خونریزی و یا عفونت لثه مواجه شوید.

استراحت به میزان لازم در مراقبت های بعد از پیوند استخوان

بعد از انجام این جراحی باید حداقل یک روز کامل را به استراحت بپردازید تا بهبودی خود را به دست آورید. هر چه قدر بیشتر در این دوره استراحت کنید، با سرعت بیشتری بهبودی شما حاصل می شود و عوارض ناشی از جراحی نیز تشدید نمی شود.

اهمیت مراقبت های بعد از پیوند استخوان فک چه می باشد؟

اهمیت مراقبت های بعد از پیوند استخوان فک این است که با رعایت کردن انها بهبودی حاصل می شود و از بروز مشکل جلوگیری به عمل می آید. به عبارت دیگر رعایت کردن مراقبت های ذکر شده هر گونه خطر و عارضه را از بین می برد و در عوض باعث بهبودی فرد و دریافت نتیجه موفقیت امیز می شود.

سخن پایانی در مورد مراقبت های بعد از پیوند استخوان

اگر از کاندیدای پیوند استخوان فک هستید و میخواهید نتیجه مورد نظر خود را دریافت کنید حتما این مسائل را رعایت نمایید. در دندانپزشکی دکتر فراز تیموری در تهران می توانید پیوند استخوان فک و ترمیم دندان با ایمپلنت را انجام دهید و پزشکان ما در این مجموعه به شما مشاوره های مورد نیاز را ارائه می دهند تا مشخص شود که به پیوند استخوان نیازمند هستید و یا بدون آن هم میتوانید پیوند استخوان فک انجام دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه تماسدرباره مامقالات
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم