مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان غذا ، سیگار ، مسواک

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

اگر تا به حال دنبال راهی برای زیباتر کردن لبخندتان بوده اید، حتما کامپوزیت نام آشنا ترین روشی بوده که به گوشتان خورده است که بیش از پیش محبوبیت دارد همچنین اگر بخواهیم کامپوزیت دندان را به شکل اختصار تعریف کنیم باید بگوییم که کامپوزیت، بیشتر جنبه زیبایی دارد و باعث می شود لبخند زیبایی داشته باشید از این رو ما میخواهیم در مورد مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

اما پیش از اینکه به شرح مراقبت های لازم بعد از کامپوزیت بپردازیم، لازم است که شما را با ماهیت کامپوزیت آشنا کنیم و ابتدا خود کامپوزیت را برایتان شرح دهیم.

فهرست مطالب

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندانی یکی از روش هایی است که برای ترمیم دندان ها از آن استفاده می شود و این روش در گروه تکنیک های جدید ترمیم دندان قرار دارد. به صورت کلی کامپوزیت دندان برای اصلاح کردن طرح لبخند، بد شکلی و بد فرمی دندان ها و برطرف کردن فاصله غیر طبیعی میان دندان ها به کار می رود.

کامپوزیت دندان از نظر نحوه روکش کردن دندان بسیار شبیه به روش لمینت دندان است و برای انجام آن نیازی نیست که دندان ها تراشیده شوند بلکه فقط کافی است تا خراشی بر روی دندان ایجاد گردد.

مزیت های کامپوزیت

مزیت کامپوزیت دندان های جلو نسبت به خدمات دیگر زیبایی دندان، این است که شما تنها در یک جلسه صاحب زیباترین حالت لبخندتان میشوید!

به این صورت که کاور خمیری مانندی روی دندان شما قرار میگیرد، و دندانپزشک با ابزار مخصوص آن را تراش میدهد و با استفاده از نور روی دندان شما ثابت میشود که حتما باید این کار را در تخصصی ترین دندانپزشکی در کرج یا هر کجای ایران انجام دهید

مزایای اصلاح طرح لبخند با روش کامپوزیت  در این است که از لحاظ ظاهری فرم طبیعی تری دارد، انتخاب رنگ دندان کاملا متناسب با سلیقه شما انجام میشود و اینکه مواد شیمیایی مانند جیوه در آن به کار نرفته است.

 

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

 

استفاده از کامپوزیت محدودیتی دارد؟

 

استفاده از روش کامپوزیت محدودیتی ندارد، اما برای مواردی که فقط رفع نواقص و زیبایی دندان ها مطرح است.

نکته ای که وجود دارد این است که این روش برای دندان های پوسیده ، و یا مواردی که نامرتب بودن دندان ها شدید است، و … توصیه نمی شود و به همین دلیل قبل از اجرای این روش متخصص باید وضعیت دندان های شما رو بررسی کند.

 از دیگر مزایای کامپوزیت دندان نیز باید به موارد زیر اشاره کرد:

  • از بین بردن فاصله بین دندان ها در این روش
  • امکان ردیف و یکدست کردن دندان ها
  • امکان اصلاح تغییر رنگ ایجاد شده در دندان
  • کمک به زیبایی دندان
  • افزایش میزان جذابیت اشخاص

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

مراقبت هایی که بعد از کامپوزیت دندان باید انجام شوند و توسط فرد مورد نظر رعایت گردند، به شرح زیر هستند:

مسواک زدن و رعایت بهداشت دهان و دندان

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان همانند مراقبت های بعد از لیفت لثه هم یکی از شروط اصلی تداوم زیبایی لبخند شماست که اصلی ترین آن رعایت اصول بهداشتی دهان و دندان، یعنی مسواک زدن و استفاده از نخ دندان مهم ترین عامل برای سالم نگه داشتن دندان ها، نه تنها صرفا برای مراقبت کامپوزیت بلکه در طول زندگی است.

همان طور که می دانید مسواک زدن و رعایت بهداشت دهان و دندان برای دندان های طبیعی امری ضروری و لازم است. بسیاری از افراد فکر می کنند که بعد از استفاده از کامپوزیت دیگر نیازی به رعایت بهداشت دهان  و دندان ندارند د رحالی که واقعیت بر خلاف این مساله است و زمانی که اشخاص دندان های خود را کامپوزیت می کنند باید بیش از پیش به رعایت بهداشت دهان و دندان خود بپردازند و مرتب و به صورت مداوم مسواک بزنند و از نخ دندان و دهان شویه نیز استفاده کنند.

زیرا زمانی که از کامپوزیت برای دندان استفاده می شود، باکتری ها می توانند در اطراف کامپوزیت تجمع کنند وباعث بروز عفونت در دهان و در زیر کامپوزیت شوند.

همچنین لازم به ذکر است که رعایت بهداشت دهان و دندان پس از کامپوزیت دندان باعث می شود که طول عمر و زیبایی کامپوزیت به مدت زمان بسیار بیشتری افزایش پیدا کند و از نیاز به ترمیم مجدد دندان ها کاسته شود.

پس اگر قصد دارید که دندان های خود را با کامپوزیت و یا سایر روش های ترمیم دندان، درمان کنید باید به این مساله توجه داشته باشید و بدانید که در صورت استفاده از هر روشی برای ترمیم دندان، مسواک زدن و رعایت بهداشت دهان، نباید ترک شود وباید به صورت مرتب انجام شود.

رعایت رژیم غذایی مناسب پس از کامپوزیت دندان

نکته ی بعد رعایت رژیم غذایی است که خیلی مورد توجه قرار نمیگیرد همچنین متاسفانه استفاده از بیلیچینگ و روش های امثالهم تاثیری در سفید کردن مجدد کامپوزیت ندارد و باید بدانید کامپوزیت ها خاصیت رنگ پذیری دارند.

توجه داشته باشید نوشیدنی هایی مثل چای، شراب و یا خوارکی هایی مثل توت ها، شکلات ها و یا سس های رنگ و همچنین مصرف دخانیات همه در تغییر رنگ کامپوزیت موثر است و از مهمترین مراقبت های کامپوزیت دندان به شمار می رود.

علاوه بر اینکه کامپوزیت ماده ای رنگ پذیر است و برای جلوگیری از تغییر آن باید مراقبت های بعد از کامپوزیت را رعایت کرد و رژیم غذایی مناسبی داشت، باید به این مساله نیز در خصوص رژیم غذایی بعد از کامپوزیت اشاره کنیم که اگر میخواهید طول عمر کامپوزیت دندان شما افزایش پیدا کند و مدت زمان دوام و ماندگاری آن زیاد تر شود، باید از خوردن و جویدن غذاها و خوراکی های بسیار سفت وسخت نیز پرهیز کنید.

به عنوان مثال: پس  از انجام و پالیش کامپوزیت سعی کنید تا از شکستن پوست تخمه، گردو، فندق، بادام، پسته خودداری کنید و پوست آنها را با دندان نشکنید تا کامپوزیت دندان دچار آسیب هایی مانند: لب پر شدن و یا شکستکی نشود.

به هر حال کامپوزیت دندان یک ماده مصنوعی است و با ایجاد فشار زیاد بر روی آن ممکن است که آسیب هایی به آن وارد گردد.

به همین دلیل لازم است که اگر کامپوزیت دندان استقاده کرده اید و یا قصد استفاده از کامپوزیت را دارید، به این نکات در خصوص رعایت رژیم غذایی توجه کنید تا به خوبی بتوانید با دندان های ترمیم شده خود زندگی را بگذرانید.

در انتهای این بخش به یاد داشته باشید که  کاپوزیت دندان بسیار ظریف روی دندان شما کار می شود، و استفاده ی ابزاری باعث ضعیف تر شدن آنها می شوند.

جویدن  ناخن و یا مداد، شکستن آجیل و چیزهای سفت دیگر با کامپوزیت، و … باعث کاهش استحکام و در نتیجه ترک خوردن و یا حتی شکستن آن می شود پس بنابراین بعد از کامپوزیت دندان همانند عفونت بعد از جراحی لثه حائز اهمیت می باشد.

پرهیز از استعمال سیگار و دخانیات

از دیگر مراقبت های لازم و ضروری در خصوص استفاده از کامپوزیت دندان، پرهیز از استعمال سیگار، قلیان و یا هر گونه دخانیات دیگری است. اشخاصی که می خواهند از این روش برای ترمیم دندان های خود استفاده کنند باید به این مساله توجه داشته باشند که استعمال سیگار و یا هر گونه دخانیات دیگری باعث تغییر رنگ کامپوزیت می شود وطول عمر و زیبایی آن را در مدت بسیار زیادی کاهش می دهد.

به همین دلیل اشخاصی که استعمال سیگار و دخانیات انجام می دهند، با به کار گیری روش کامپوزیت برای ترمیم دندان های خود، هزینه صرف شده در این خصوص را به دور ریخته اند زیرا با مصرف سیگار زیبایی دندان های آنها به سرعت از دست می رود و به همین دلیل نیز معمولا دندانپزشکان استفاده از کامپوزیت را برای افرادی سیگاری توصیه نمی کنند.

در نتیجه اگر قصد دارید که با استفاده از کامپوزیت زیبایی دندان های خود را افزایش دهید و مدت زیادی از آن استفاده کنید باید یا به صورت کلی استعمال دخانیات را کنار بگذارید و یا مصرف سیگار و دخانیات خود را کاهش دهید تا کامپوزیت های به کار گرفته شده دچار آسیب نشوند و برای شما موثر واقع گردند.

برای تعیین هزینه کامپوزیت دندان باید فاکتورهایی مثل دستمزد پزشک، شدت عیوب و رفع ایرادهای ظاهری،رنگ کامپوزیت، برند و کیفیت، و … را در نظر گرفت.

سخن پایانی

هموطنان عزیز توصیه هایی که در خصوص مراقب های بعد از کامپوزیت دندان برای شما شرح دادیم را جدی بگیرید و حتما این مسائل را رعایت کنید زیرا این نکات به صورت کاملا علمی هستند و از جمله توصیه پزشکان و دندانپزشکان متخصص کشور می باشند که ما در این مقاله در اختیار شما هموطنان عزیز قرار دادیم تا به خوبی بتوانید دندان های خود را ترمیم کنید و یا برای انتخاب روش مناسب برای ترمیم دندان های خود تصمیم گیری نمایید.

در صورتی که مایل به دریافت اطلاعات بیشتری در خصوص کامپوزیت دندان هستید، مقالات دیگری که توسط همکاران ما در این زمینه تهیه شده است را مطالعه نمایید.

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه تماسدرباره مامقالات
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم