مزایای ایمپلنت دندان

مزایای ایمپلنت دندان


یکی از مدرن ترین تکنیک های دندانپزشکی جهت جبران دندان های از دست رفته، ایمپلنت فوری است. این روش مناسب برای افرادی است که صبر بسیار کمی دارند. ایمپلنت دندان فوری این روزها محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده و رواج خوبی دارد. به طور معمول از این مدل برای جایگزینی دندان های جلویی یا قدامی استفاده می شود. به گفته دکتر فراز تیموری متخصص جراحی لثه و ایمپلت، فلوشیپ جراحی لثه بالیزر مزایای ایمپلنت فوری باعث شده است که یک انتخاب بدون پشیمانی باشد.

 

فهرست مطالب

علت استفاده از ایمپلنت فوری

 

جنس ایمپلنت فوری از فلز تیتانیوم یا مشتقات آن است که به حالت پایه دندان در درون استخوان فک قرار می گیرد. هدف از پایه فلزی برای نگهداری تاج دندان است و همانند ریشه دندان عمل می کند. این پایه بایستی چند ماهی در استخوان فک بماند تا با استخوان بخوبی جوش بخورد و پس از آن تاج دندان بر روی آن وصل می شود. علت اصلی استفاده از کاشت ایمپلنت فوری، تعداد جلسات کمتر آن و سریع به دندان رسیدن بیمار است.

 

تفاوت مزایای ایمپلنت فوری با ایمپلنت معمولی

 

از لحاظ جایگذاری تفاوت زیادی بین ایمپلنت فوری با ایمپلنت دندان معمولی می باشد. در مدت نصب نیز اختلافاتی وجود دارد. در روش ایمپلنت دندان فوری چنانچه طول، عرض و تراکم استخوان فک مناسب کاشت باشد، دندانپزشک متخصص ایمپلنت کاشت پروتز را به محض کشیدن دندان طبیعی در همان روز جراحی نصب می کند. اما در نوع معمولی روند کاشت دندان حدود 3 ماه طول خواهد کشید.

جنس ایمپلنت فوری پلاستیک بوده و بسیار سبک است و به طور معمول از سطح دندان های دیگر بیمار اندکی کوتاه تر ساخته می شود. علت کوتاهی به این دلیل است که فشار کمتری به هنگام جویدن غذا به دندان وارد شود. هزینه کاشت ایمپلنت دندان فوری از کاشت ایمپلنت معمولی به دلیل تعداد جلسات کمتر و کم بودن روند درمان، بسیار کمتر است.

 

مزایای ایمپلنت دندان

 

نحوه کاشت ایمپلنت فوری دندان

 

ایمپلنت دندان بدون جراحی و به صورت فوری برای افرادی است که دچار پوسیدگی دندان غیر قابل ترمیم و یا دندان های خود را از دست داده اند. مراحل انجام آن با استفاده از اشعه ایکس جهت تشخیص بهتر دکتر آغاز می شود. پس از آن متخصص اقدام به گزینه های درمانی برای بیمار می کند. اما در مجموع مراحل کاشت دندان به صورت ایمپلنت فوری به صورت زیر است:

 

معاینات اولیه

 

جلسات ابتدایی ایمپلنت فوری دندان به ارزیابی دندان، بررسی وضعیت سلامتی دهان و دندان و شرایط خود بیمار اختصاص داده می شود. مشاوره با متخصص باعث می شود که در صورت مشاهده مشکلاتی از قبیل بیماری لثه، عفونت دندان، نیاز به کشیدن دندان بدون درد و تعداد واحدهای ایمپلنت برطرف گردد. آماده سازی بیمار قبل از کاشت ایمپلنت دندان فوری لازم و ضروری می باشد.

 

روز جراحی ایمپلنت فوری دندان

 

برای انجام جراحی ایمپلنت بایستی از بی حس کننده های موضعی استفاده شود. پس از آن متخصص دندان های شکسته و یا غیرقابل ترمیم را با احتیاط و مهارت خاصی بیرون می کشد. با کشیدن دندان های آسیب دیده هر گونه آسیب در استخوان اطراف ایمپلنت به حداقل می رسد. دکتر فراز تیموری سوکت استخراج را با دقت بازرسی و تمیزکاری می کند تا از عاری بودن بافت آلوده اطمینان حاصل کند.

 

در این مرحله محل کاشت دندان آماده شده و به راحتی ایمپلنت دندان به جای ریشه دندان قرار می گیرد. با قرارگیری ایمپلنت در استخوان فک، ثبات اولیه کاشت ایمپلنت فوری دندان رقم می خورد. پس از بررسی های نهایی توسط دکتر تیموری از لحاظ شرایط بیمار و وضعیت دهان او، با توجه به مزایای ایمپلنت فوری  اباتمنت و تاج دندان را در همان روز قرار می دهد.

 

معاینات بعد از کاشت ایمپلنت فوری

 

نه تنها برای کاشت دندان بلکه تمامی خدمات دندانپزشکی از قبیل جراحی لثه، کامپوزیت دندان، لیمنت دندان، عصب کشی و کشیدن دندان عقل بدون درد نیاز به چکاپ های بعدی دارد. برای ایمپلنت فوری دندان هر 6 ماه یکبار نیاز است که متخصص آن را ویزیت کند.

 

طول عمر ایمپلنت فوری دندان چند سال است؟

 

بی دلیل نیست که کاشت ایمپلنت یک روزه دندان را همانند کاشت دندان طبیعی می دانند. با انجام مراقبت های پس از ایمپلنت فوری می توان برای سالها از آن استفاده کرد. رعایت بهداشت دهان و دندان، مسواک زدن به صورت روتین وار و مرتب، معاینات ماهیانه توسط متخصص، عدم فشار زیاد به ایمپلنت، استفاده از نخ دندان و دیگر موارد باعث خواهد شد که عمر ایمپلنت دندان فوری سالهای طولانی ادامه داشته باشد.

 

مزایای ایمپلنت فوری دندان

 

کوتاه بودن دوره درمان

 

یکی از مزایای ایمپلنت فوری جایگزین پیدا کردن برای دندان های از دست رفته در کمترین زمان ممکن و با بیشترین بازخورد تنها از ایمپلنت فوری دندان بر می آید. شاید پروسه طولانی گاشت ایمپلنت دندان معمولی شما را از انجام آن منصرف کند اما با انجام ایمپلنت فوری دندان و تنها در یک جسله شما را هم راغب به انجام کاشت دندان می کند.

 

جراحی کمتر

 

تمام کاری های کاشت از قبیل کار گذاری پایه تیتانیومی، اباتمنت و پروتز موقتی همگی تنها در یک روز انجام می شود.

 

ایجاد هماهنگی بین بافت لثه و تاج

 

اگر از زاویه زیبا سازی به ایمپلنت دندان نگاه کنیم شاهد یک نظم خاص و زیبا در دندان ها می شوید. این زیباشناسی از انجام پروتز موقت با طرح دلخواه و یک شکل به دست آمده است

 

کم کردن استرس و بار روانی بیمار

 

شکی نیست که نبود دندان جلویی یا دندان های کنار یک نقص در صورت به حساب خواهد آمد. زمانی که از ایمپلنت فوری دندان استفاده می شود دیگر خیال ما را نبود و جای خالی دندان طبیعی راحت خواهد شد.

 

هزینه ایمپلنت فوری دندان چقدر است؟

 

قیمت و هزینه دندان های ایمپلنت فوری بستگی به تعداد واحدهای ایمپلنت، پزشک متخصص، مواد و تجهیزات به کار گرفته شده دارد. در صورتی که بیمار نیاز به کشیدن دندان، عصب کشی و یا دیگر موارد داشته باشد، در هزینه اصلی کاشت و مزایای ایمپلنت دندان تاثیر گذار خواهد بود.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *