پر کردن دندان عقل

پر کردن دندان عقل


آیا دندان عقل پر می شود یا پر کردن دندان عقل انجام می شود؟ انواع دندان عقل کدام است؟ پر کردن دندان چگونه است؟ دندان عقل باید کشیده شود؟ در ادامه با دندانپزشکی فراز تیموری همراه باشید.

همان طور که می دانید دندان های انسان انواع مختلفی دارند و هر انسانی در فک خود از دندان آسیاب، دندان نیش، دندان عقل و … بهره مند می شود که دندان عقل در انتهایی ترین بخش لثه و فک قرار می گیرد و هر شخصی باید معمولا چهار دندان عقل داشته باشد.

اما برخی از افراد تا پایان عمر خود به علت کوچک بودن فک آنها و عدم وجود فضا برای رشد دندان عقل در فک، بیش از دو دندان عقل در نمی آورند و ممکن است که تنها دو دندان عقل داشته باشند.

روند رشد و شکل گیری دندان عقل با سایر دندان ها بسیار متفاوت است. همان طور که می دانید دندان های انسان از دوره کودکی ونوزادی شکل می گیرند و به وجود می آیند. در حالی که دندان عقل در سنین بزرگسالی به وجود می اید.

وقتی صحبت از دندان عقل به میان می آید همه به فکر کشیدن دندان عقل بالا و پایین می افتند. اما همیشه کشیدن دندان عقل اجبار و ضروری نمی باشد. زمانی که دندان عقل به حالت کامل رشد کرده باشد و جای خود سبز شده باشد نیازی به کشیدن آن وجود ندارد. اما در شرایطی که برخی مشکلات پیش آید این سوال پیش خواهد آمد که آیا دندان عقل پر می شود؟ دندان عقل باید کشیده شود؟  باید خاطر نشان شد که در صورت هر گونه مشکل یا درد می توان بسته به شرایط اقدام به عصب کشی دندان عقل و یا پر کردن دندان عقل توسط دکتر فراز تیموری نمود.

فهرست مطالب

دندان عقل چیست و انواع آن کدام است؟

روند رشد دندان انسان از بدو تولد شروع شده و تا سن خاصی ادامه دارد. در ابتدا دندان های شیری رشد کرده و پس از آن دندان های دائمی سبز خواهند شد. تکمیل و پایان رشد دندان ها شامل دندان عقل بوده که به طور معمول در سنین 17 تا 25 سالگی شروع به رشد کردن می نماید. البته در نظر داشته باشید که دندان عقل در همه افراد به یک شکل رشد نمی کند.

تا زمانی که دندان عقل در جای خود و به طور کامل رویش کرده باشد نیازی به کشیدن و یا حتی عصب کشی و پر کردن آن نمی باشد. اما در شرایطی که دندان عقل دچار آسیب های جدی شود بیمار مجبور به پر کردن دندان عقل می شود. دندان عقل به سه صورت رشد می کند:

 

دندان عقل رشد کرده

در این حالت دندان عقل به صورت کامل و در جای صحیح خود رشد می کند. در این نوع تا زمانی که مشکلی پیش نیاید نیازی به پرکردن دندان عقل و یا کشیدن دندان عقل وجود ندارد.

 

دندان عقل نیمه نهفته


 بیشتر مشکلاتی که از سمت دندان عقل به بیمار وارد می شود در اثر رشد نیمه نهفته دندان عقل می باشد. در این حالت به هنگام غذا خوردن، مواد غذایی در بین دندان و لثه گیر کرده و آسیب جدی به دندان و لثه وارد می کند. از جمله مشکلاتی در اثر دندان نیمه نهفته ایجاد می شود شامل آبسه و سلویلت می باشد. در اکثر موارد با رشد این نوع دندان ها به دندان های مجاور فشار آمده و مجبور به کشیدن دندان عقل خواهید شد.

 

دندان عقل کامل نهفته


 شاید در نگاه اول دندان عقل نهفته برای فرد مشکل خاصی ایجاد نکند اما در دراز مدت سبب می شود که عواقب جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. آیا دندان عقل پر می شود؟ در این نوع از دندان عقل باید گفت که چون دندان عقل به صورت نهفته بوده راهی جر کشیدن دندان عقل بدون جراحی یا با جراحی  باقی نخواهد ماند. در صورت عقب انداختن کشیدن دندان عقل احتمال از بین رفتن استخوان فک وجود دارد.

عصب کشی دندان عقل و یا پر کردن دندان عقل

اگر بخواهیم عصب کشی را تعریف کنیم بایستی گفت که عصب کشی شامل یکی از درمان های دندانپزشکی بوده که در میان دندانپزشکان با نام درمان ریشه نیز شناخته می شود. در عصب کشی دندان عقل، دکتر فراز تیموری برای درمان دندانی که پالپ و کانال های ریشه آن ها دچار عفونت شده اند را تمیز می کند و با این روش از پوسیدگی و عفونی شدن دندان عقل جلوگیری نمود. برای عصب کشی دندان عقل نیاز به مهارت خاصی بوده و آن هم به دلیل تعداد زیاد کانال های ریشه دندان می باشد.

زمانی که دندان عقل به صورت نهفته و یا نیمه نهفته رشد می کند که فضای کافی برای رویش ندارد و راهی جز کشیدن دندان عقل وجود ندارد. اما زمانی که دندان عقل به صورت کامل رشد می کند با بروز هر گونه مشکل می توان پس از برطرف کردن مشکل اقدام به پر کردن دندان عقل و یا عصب کشی دندان عقل نمود.

 

پر کردن دندان عقل

 

پر کردن دندان چیست؟

به محض پوسیدگی دندان حتی دندان عقل یکی از راهکارهای درمانی آن پر کردن دندان می باشد. طبق روال عادی پس از گرفتن تصاویر اشعه ایکس می توان بافت نرم را که دچار آسیب دیدگی شده باشد قابل مشاهده می باشد. فعالیت مداوم باکتری ها در درازمدت ایجاد عفونت و در نتیجه آسیب دیدگی در دندان به وجود می آید. در صورتی که بیمار این مساله را جدی نگیرد مجبور به پر کردن دندان عقل و یا عصب کشی دندان عقل می شود.

آیا دندان عقل پر می شود؟

دندان عقل را می توان همانند دیگر دندان ها پر و یا عصب کشی نمود. به طور معمول پر کردن دندان عقل به صورت دائمی و یا موقت امکان پذیر می باشد. تنها مشکلی که وجود دارد مکان قرار گیری دندان عقل بوده که کار را برای نه تنها جراح دندان عقل بلکه دیگر متخصص های دندانپزشکی سخت خواهد کرد.

زمانی که دندان عقل نیاز به پر کردن پیدا می کند متخصص آن را به صورت موقت با مواد پر کننده پر می کند. در صورتی که بیمار تحت درمان به مواد و ساختارهای پر کننده حساسیت نداشته باشد، متخصص مواد موقت اولیه را برداشته و آن را با مواد اصلی به صورت دائمی پر می کند.

مزایای پر کردن دندان عقل چیست؟

در صورتی که برای پر کردن دندان عقل اقدام شود، از مزیت های ذکر شده در قسمت زیر بهره مند خواهید شد:

  • امکان استفاده از دندان مورد نظر
  • عدم ایجاد حفره میان دندان و سینوس و بروز مشکلات سینوسی در صورت پر کردن دندان عقل فک بالا
  • عدم نیاز به کشیدن دندان و تحمل درد و خونریزی
  • و…

پر کردن دندان عقل بهتر است و یا کشیدن آن

برخی از افراد می خواهند بدانند که در میان پر کردن دندان عقل و کشیدن آن کدام را انتخاب کنند. در این خصوص باید بگوییم که هر چند پزشک در این رابطه به بیمار مشورت می دهد اما معمولا از آنجایی که دندان عقل یک دندان غیر لازم است و وجود آن در دهان می تواند باعث بروز مشکلاتی شود، بهتر است که دندان عقل را به جای پر کردن به صورت کلی بکشید و از بروز مشکلاتی که توسط این دندان برای سایر دندان ها به وجود می آید جلوگیری کنید.

به عبارت دیگر بر اساس عوارض دندان عقل برای سایر دندان ها در لثه پیشنهاد می کنیم که برای کشیدن این دندان اقدام کنید و تنها در مواقعی پر کردن دندان عقل بهتر از کشیدن آن است که وجود دندان عقل در لثه هیچ مشکلی را برای سایر دندان ها به وجود نیاورد.

هزینه پر کردن دندان عقل

هزینه پر کردن دندان  و هزینه کشیدن عقل در سال 1402 بسته به میزان پوسیدگی و نوع ماده پر کننده هزینه، ترمیم دندان متفاوت می باشد. برای پر کردن دندان نیاز است که موادی بکار گرفته شود که بیمار با آن حساسیت نداشته باشد. اما به طور معمول برای پرکردن دندان عقل از مواد فلزی، آمالگام، کامپوزیت دندان و یا سرامیک استفاده می شود. در نظر داشته باشید که هزینه کشیدن دندان عقل به تخصص دندانپزشک، نوع بیمه دندانپزشکی، تعداد سطوح دندان و میزان پوسیدگی دندان بستگی دارد.

برای اطلاع از قیمت و هزینه نهایی پرکردن دندان عقل و هزینه دندانپزشکی کودکان می توانید به شماره های 02632528628 – 09128001870 تماس حاصل فرمایید.

 

کلینیک دندانپزشکی دکتر فراز تیموری

دوستان عزیز یکی از مراکز معتبر و کلینیک های مجهز در زمینه دندانپزشکی، کلینیک دکتر فراز تیموری است که در شهر کرج و در محله عظیمیه واقع شده است. از این رو هموطنان عزیز کرجی می توانند برای اقدامات پر کردن دندان به این کلینیک مراجعه کنند و برای پر کردن دندان خود اقدام نمایند.

در صورت مراجعه به کلینیک دندانپزشکی دکتر فراز تیموری از تجهیزات مناسبی بهره مند خواهید شد و امور مربوطه را زیر نظر متخصص دندانپزشک انجام خواهید داد.

سخن پایانی

با در نظر گرفتن تمامی مطالبی که در خصوص پر کردن دندان عقل برای شما عزیزان مطرح کردیم، به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم که در صورت بروز هر گونه مشکل در دندان عقل، با در نظر گرفتن توصیه پزشک و بهره مند شدن از مشورت او برای کشیدن و یا پر کردن دندان عقل عمل کنید و خودسرانه برای انجام این کار اقدام نکنید زیرا ممکن است که مشکلاتی برای شما ایجاد شود. (هزینه ایمپلنتهزینه کامپوزیتهزینه جراحی لثهایمپلنت با لیزر )

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *