کاربرد پودر استخوان در لثه

کاربرد پودر استخوان در لثه


آیا می دانید پودر استخوان چیست؟ آیا از کاربرد پودر استخوان در لثه مطلع هستید؟ در  مجموعه دندانپزشکی دکتر فراز تیموری که به شکل کاملا تخصصی ای و حرفه ای در زمینه ترمیم دندان با ایمپلنت فعالیت دارد، به بررسی این موارد خواهیم پرداخت و پودر استخوان را از زوایای مختلف بررسی خواهیم کرد.

همان طور که می دانید در داخل لثه و فک همه انسان ها مانند سایر بخش های بدن او، استخوان هایی وجود دارد که در بسیاری از مواقع این استخوان ها به دلایل گوناگون از بین می روند و یا از استحکام و تراکم آنها کاسته می شود.

این موضوع در حالی است که تراکم استخوانی فک از اهمیت بسیار زیادی برای سلامتی دندان و لثه برخوردار است و بروز مشکل در آن باعث ایجا شرایط ناخوشایندی برای افراد می شود که البته امروزه با پیشرفت های انجام شده در علم دندانپزشکی، راه حل هایی برای برطرف کردن این مشکل به وجود آمده است و یکی از آنها به کار بردن پودر استخوان در لثه است.

با این وجود اگر قصد دارید که از کاربرد پودر استخوان در لثه آگاه شوید، با ما تا بخش پایانی همراه بمانید.

فهرست مطالب

پودر استخوان چیست؟

پودر استخوان همان طور که از نام آن پیدا است به پودری گفته می شود که از استخوان ساخته شده است و در تولید آن از روش های مختلفی استفاده می شود. این پودر در علم دندانپزشکی کاربرد های بسیار زیادی  دارد و بسیاری از مشکلات را برطرف می سازد.

 

کاربرد پودر استخوان در لثه

کاربرد پودر استخوان در لثه

کاربرد پودر استخوان در لثه چیست؟

کاربرد پودر استخوان در ایمپلنت بسیار گسترده است و به میزان زیادی در برطرف کردن مشکلات مختلف دندانی موثر واقع می شود. از مهم ترین موارد کاربرد پودر استخوان در لثه باید به مسائل زیر اشاره کنیم:

پر کردن فضای خالی ایجاد شده بر اثر از دست رفتن دندان

در بسیاری از مواقع زمانی که دندانی از بین می رود و پزشک برای خارج کردن آن از دهان اقدام می کند، حفره ای که بر اثر کشیدن دندان  در لثه ایجاد می شود، بسیار بزرگ است و برای  پر کردن فضای بسیار زیاد ایجاد شده، از پودر استخوان استفاده می شود.

این روش معمولا برای کسانی به کار برده می شود که قصد ندارند از روش های جایگزین دندان استفاده کنند اما با این وجود حتی در صورت استفاده از روش های ترمیم دندان به استفاده از پودر استخوان برای پر کردن فضای خالی دندان طبیعی نیاز خواهد بود تا عمق حفره کاهش یابد.

به عنوان مثال: خارج کردن دندان عقل از لثه را میتوان از جمله بارزترین مواقعی مد نظر قرار داد که در آن به پودر استخوان نیاز خواهد بود زیرا دندان عقل معمولا در عمق بسیار زیادی از لثه قرار می گیرد و ریشه آن تا بخش های بسیار عمیق لثه پیش می رود و از طرف دیگر با خارج شدن آن از دهان، از روش های جایگزین دندان استفاده نمی شود.

با این وجود کاربرد پودر استخوان در لثه به منظور پر کردن فضای خالی دندان از دست رفته را میتوان از مهمترین علل نیاز به آن مد نظر قرار داد.

ایجاد تراکم استخوانی مورد نیاز برای فک

یکی دیگر از علل نیاز به استفاده از پودر استخوان، به وجود آوردن تراکم استخوانی کافی در فک است زیرا مسائل زیادی مانند: رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان، استعمال دخانیات، مصرف مشروبات الکلی، کهولت سن، پوکی استخوان و … میتوانند باعث تحلیل رفتن استخوان های موجود  در فک شوند که با بروز این اتفاق، دندان های طبیعی و یا حتی مصنوعی ثبات خود را از دست می دهند و لق یا کج می شوند.

کسانی که با این مشکلات رو به رو باشند و به دندانپزشک مراجعه کنند، در صورت صلاح دید پزشک معالج، از پودر استخوان برای آنها استفاده می شود و در واقع پیوند استخوان فک برایشان انجام می شود تا تراکم استخوانی فک آنها به شرایط مناسب برسد و وضعیت خوبی پیدا کنند.

کاربرد پودر استخوان در لثه برای حفظ ساختار فک

بسیاری از انسان ها با بروز مشکل در ساختار فک خود مواجه هستند و به جراحی فک نیاز پیدا می کنند تا زیبایی فک آنها و میزان سلامتی آن افزایش یابد. زیرا مشکلاتی که در ساختار فک وجود دارند نه تنها زیبایی ظاهری فرد را تحت تاثیر قرار می دهند بلکه در سلامتی نیز موثر هستند و سلامتی دندان ها را به خطر می اندازند.

در نتیجه زمانی که برای این عزیزان جراحی فک انجام می شود تا ساختار فک آنها بهبود یابد، از پودر استخوان برای افزایش تراکم استخوانی مورد نیاز برای آنها استفاده می شود.

لیفت سینوس

کاربرد پودر استخوان در لثه به لیفت سینوس نیز مرتبط خواهد بود. لیفت سینوس به نوعی جراحی گفته می شود که طی آن دندانپزشک حفره های سینوسی واقع شده در فک بالای بیمار را به سمت بالاتر هدایت می کند تا در زمان ترمیم دندان بیمار و یا قرار دادن پایه جایگزین دندان، حفره های سینوسی دچار اسیب نشوند.

به همین دلیل زمانی که لیفت سینوس انجام می شود و حفره ها به سمت بالا هدایت می شوند، در قسمت زیرین این حفره ها از پودر استخوان استفاده می شود تا بین سینوس و دهان فاصله مناسبی وجود داشته باشد.

درمان ضایعات پریودنتال

گاهی اوقات این امکان وجود دارد که در داخل دهان افراد، ضایعاتی به وجود ایند و دندانپزشک به تخلیه آنها نیاز پیدا کند. به عنوان مثال: کیست های لثه و دهان در برخی از مواقع فقط با جراحی از بین می روند و زمانی که این کیست ها از دهان خارج می شوند، محل برداشت آنها به پودر استخوان نیاز دارد تا فضای خالی ایجاد شده بر اثر تخلیه ضایعات توسط آن پر شود.

کاربرد پودر استخوان در لثه برای ایمپلنت

یکی از مهمترین موارد کاربرد پودر استخوان در لثه، استفاده از ایمپلنت به منظور ترمیم دندان است زیرا برای استفاده از این روش باید پایه ایمپلنت در فک قرار بگیرد که تراکم استخوانی فک باید برای ثبات پایه در حد مورد نیاز باشد. در غیر این صورت پیوند پودر استخوان انجام می شود تا فک ثبات و استحکام کافی را پیدا کند.

با این وجود همه کسانی که میخواهند ایمپلنت به کار ببرند، به پودر استخوان نیاز نخواهند داشت.

سخن پایانی در مورد کاربرد پودر استخوان در لثه

کاربرد پودر استخوان در لثه بسیار گسترده است که فقط دندانپزشک متخصص در این زمینه میتواند نیاز و یا عدم نیاز به آن را برای بیماران تشخیص دهد. با این وجود اگر قصد بررسی وضعیت لثه و پودر استخوان برای فک خود را دارید، در مجموعه تخصصی دکتر فراز تیموری با ما در تماس باشید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه تماسدرباره مامقالات
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم