کاشت دندان طبیعی چیست و چه کاربردی دارد؟

توسط: | برچسب ها: , , | دیدگاه ها: ۰ | دی ۲۲ام, ۱۳۹۹

کاشت دندان طبیعی – دندان طبیعی بعنوان یک عضو حیاتی و اصلی در زندگی افراد نقش دارد. با کمک آن فرد می تواند عمل تکلم و جویدن خود را به راحتی انجام دهد. در صورت از دست دندان هر کدام از دندان ها بدون شک در روند زندگی انسان اختلال ایجاد می شود.

حال تصور کنید دندان جلویی یا دندان قدامی از بین برود. نه تنها در جویدن و تکلم بلکه ظاهر فرد تغییر خواهد کرد. از این رو دانشمندان در تلاش هستند تا با انجام کاشت طبیعی این نگرانی را از زندگی افراد کم کنند. طی تحقیقات به عمل آمده دندان ها همانند دیگر اعضا دارای ذخیره ای از سلولهای بنیادی هستند. همانگونه که می دانید سلول های بنیادی به علت سازگاری با سیستم ایمنی بدن در شاخه پزشکی کاربردهای زیادی دارند.

اما مشکل اساسی در کاشت دندان طبیعی با کمک سلول های بنیادی، پس زدن آن توسط سیستم های ایمنی بدن می باشد. در حال حاضر نمونه کاشت دندان طبیعی به کمک سلول های بنیادی در مدل های حیوانی نتایج مثبتی داشته است.

 

کاشت دندان طبیعی با سلول های بنیادی چیست؟

 

در بدن انسان انواع مختلفی از سلول های بنیادی وجود دارد. از بدو تولد انسان شروع به رشد می کند و تمامی سلول های مورد نیاز برای ادامه حیات وجود ندارد. نقش سلول های بنیادی در این است که به رشد ارگان های بدن کمک کند تا انسان از دوره نوزادی به دوره کودکی و خردسالی برسد.

در این میان سلول های بنیادی که در بیشتر نقاط در یافت می شود شروع به ساخت و بازسازی بدن می نماید. پیدا کردن سلول های بنیادی بسیار کار سختی می باشد زیرا با ظاهری یکسان در لابه لای سلول های دیگر قرار می گیرند.

پس از تحقیقات چند ساله دانشمندان پی برده اند که دندان های نیز ذخیره ای از سلول های بنیادی هستند. خوشبختانه این سلول هم در دندان های شیری و هم در دندان های بزرگسال وجود دارد. اما هنوز به طور کامل در کاشت دندان طبیعی بکار گرفته نشده است.

 

کاربرد سلول های بنیادی

 

قابل اعتماد نبودن سلول های بنیادی یکی از چالش های پیش رو در کاشت دندان طبیعی با کمک سلول های بنیادی می باشد. سلول های بنیادی به عنوان جایگزین کامل دندان ها و یا حتی ایمپلنت دندان تنها در حال حاضر می تواند به صورت یک مرحله موقت در صندلی های دنداپزشکی به بهبودی دندان های از دست رفته کمک کند.

به هنگام ایجاد پوسیدگی دندان، سلول های بنیادی می توانند وارد عمل شوند و قبل از خراب شدن ریشه دندان حفره های آن را بهبود ببخشد. از سوی دیگر این سلول های ممکن است قادر به ترمیم خمیر دندان و هدایت سیستم ایمنی بدن برای از بین بردن باکتری های پوسیدگی دندان باشند.

 

ایمپلنت همان کاشت دندان طبیعی است؟

 

ایمپلنت دندان یکی از بهترین روش جایگزین دندان های از دست رفته می باشد. ایمپلنت که بعنوان یک جایگزین دائمی از آن اسم برده می شود در بهترین شرایط بیمار به عنوان کاشت دندان طبیعی شناخته می شود. شباهت زیاد ایمپلنت به دندان طبیعی، مراقبت های اصولی پس از آن، طول عمر زیاد ایمپلنت باعث شده است که فرض همگان به سمت کاشت دندان طبیعی رود.

ایمپلنت از یک پایه فلزی که معمولا جنس تیتانیوم می باشد، ساخته می شود. تیتانیوم در اکثر موارد با سلول های بدن کاملا سازگار است. در کاشت ایمپلنت که توسط دکتر فراز تیموری متخصص جراحی لثه و ایمپلت، فلوشیپ جراحی لثه بالیزر انجام خواهد شد، پایه فلزی در استخوان فک قرار می گیرد. پس از انجام آن بایستی قسمت تاج و روکش آن ساخته شود. نوع متریال و جنس مواد بکار گرفته شده در ایمپلنت و جنس آن بر روی قیمت آن تاثیر خواهد گذاشت.

کسایی که به دنبال کاشت دندان طبیعی هستند، می توانند کاشت ایمپلنت دندان را بدون درد جایگزین آن کنند.

 

چرا انتخاب ایمپلنت دندان

 

حال که امکان کاشت دندان طبیعی وجود ندارد می توانید از ایمپلنت به دلیل مزایای زیر استفاده کنید.

 • ایمپلنت جزو جدیدترین راه حل جهت جایگزینی دندان طبیعی می باشد
 • کارایی آن می تواند برای طول عمر باشد
 • ایجاد اعتماد به نفس
 • کمک شایان به تکلم و گفتار فرد می کند
 • کاشت ایمپلنت همانند کاشت دندان طبیعی می تواند یک مزیت برای دندان مجاور باشد
 • بالا بردن توانایی جویدن
 • زیباتر شدن دندان ها و ایجاد طرح لبخند
 • بالا بودن میزان موفقیت کاشت ایمپلنت

 

 

بهترین زمان کاشت ایمپلنت

 

برخلاف سایر  انواع کاشت دندان ، کاشت ایمپلنت نیاز به شرایط خاصی دارد که باید بیمار و پزشک معالج آن را در نظر بگیرند. مانند:

بهترین زمان برای کاشت ایمپلنت دقیقا بعد از کشیدن دندان طبیعی می باشد. اما در شرایطی که لثه سالم و بیماری های لثه و عفونت وجود نداشته باشد

قطعه کاشتنی بایستی به مدت 3 هفته تا 3 ماه پس از کشیدن دندان طبیعی بدون درد متصل شود.

قطعه ایمپلنت را باید متخصص بیش از 3 ماه بعد از کشیدن دندان قرار دهد.

البته فراموش نشود که زمان کاشت ایمپلنت دندان برای فک بالا و پایین متفاوت می باشد. در صورتی که بیمار نیاز به کاشت دندان در فک پایین داشته باشد بایستی 2 تا 3 ماه پس از کشیدن دندان طبیعی اقدام کند. در صورتی که ایمپلنت دندان فک بالا نیاز باشد باید 4 تا 5 پس از کشیدن دندن اقدام کرد. در نظر داشته باشید که توجه کردن به این نکات باعث می شود که کاشت ایمپلنت همانند کاشت دندان طبیعی برای فرد مزایا داشته باشد.

 

آیا ایمپلنت همانند دندان طبیعی پوسیده می شود؟

 

برخلاف دندان طبیعی که در طول عمر دچار پوسیدگی خواهد شد، کاشت ایمپلنت دندان پوسیده نمی شود. بکار بردن جنس فلز در ساخت ایمپلنت آن را از پوسیدگی حفظ خواهد کرد اما تضمینی برای خراب شدن آن وجود ندارد.

ایمپلنت دندان همچون دندان طبیعی و حتی بیشتر نیاز به مراقبت های بهداشت دهان و دندان دارد. استفاده از نخ دندان مخصوص Superfloss، مسواک بین دندانی مخصوص ایمپلنت، واتر جت را پس از کاشت ایمپلنت دندان حتما در برنامه روزانه خود قرار دهید.

 

هزینه کاشت دندان طبیعی یا ایمپلنت

 

بدون شک زمانی که کاشت دندان بدون ایمپلنت با کمک سلول های بیناید قطعی شود، هزینه آن بسیار بیشتر از هزینه کاشت ایمپلنت خواهد بود. به طور کلی برای انجام ایمپلنت یک دندان به 5 قطعه نیاز خواهد بود. دو عدد از این قطعات مانند فیکسچر و اباتمنت به صورت ثابت و همیشه در دهان بیمار قرار می گیرد. دیگر قطعات جهت قرار دادن لثه و قالبگیری استفاده می شود. از این رو هزینه ایمپلنت دندان در مجموع به فاکتورهای مهم زیر بستگی دارد:

 • قیمت ایمپلنت دندان
 • هزینه متخصص جراحی و متخصص پروتز
 • هزینه لابراتور
 • هزینه قطعات به کار رفته
 • هزینه کشیدن دندان قبل از ایمپلنت

 

شما عزیزان میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ایمپلنت دندان 6 و  همچنین مراقبت های بعد از کاشت ایمپلنت با شماره های تماس حاصل فرمایید تا مشاورین ما به بهترین شکل ممکن شما را راهنمایی کنند

0 0 vote
امتیاز بدهید
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
لطفا دیدگاه تان را وارد کنید.x
()
x