کشیدن دندان عقل بالا

کشیدن دندان عقل بالا


دندان عقل برابر با کشیدن دندان عقل نیست. به طور عادی دنددان عقل در سن 17 سالگی و پس از رشد کردن دیگر دندان ها نمایان می شود. دندان عقل بالا و پایین می توانند به صورت کاملا رشد کرده، نیمه نهفته و نهفته رویش پیدا می کند. کشیدن دندان عقل بالا و یا کشیدن دندان پایین در صورتی امکان پذیر است که دندان عقل به طور کامل رشد نکرده و حالت نهفته یا نیمه نهفته دارد.

دکتر فراز تیموری پیش از کشیدن دندان عقل بالا و یا پایین تمام جوانب را مورد بررسی قرار می دهد. تنها در صورتی اقدام به کشیدن دندان عقل بالا و پایین می کند که بداند دیگر هیچ راهی باقی نمانده است. حال سوال اینجاست که دندان عقل باید کشیده شود؟

فهرست مطالب

دندان عقل چیست؟

شروع رشد دندان انسان از نوزادی تا بزرگسالی به نوبت و مرحله به مرحله می باشد. یعنی در ابتدا دندان های جلویی یا قدامی، بعد دندان های نیش، پس از آن آسیاب کوچک و آسیاب بزرگ و در آخر دندان های آسیاب بزرگ سوم شروع به رشد می نماید. رشد اصلی دندان عقل بالا و پایین از سن 20 سالگی بوده و به چند حالت رشد می کند.

زمانی که دندان عقل بالا به صورت کامل رشد کرده باشد دیگر نیازی به کشیدن دندان عقل بالا نمی باشد. اما چنانچه این دندان به صورت نهفته و یا نیمه نهفته رویش داشته باشد راهی جز کشیدن دندان نمی باشد.

آیا به دندان عقل نیاز داریم؟

شاید در تصور همه وجود دندان عقل یک عضو اضافه بوده و هیچ گونه خاصیت خاصی در دهان ندارد. اما از نظر دکتر فراز تیموری وجود دندان عقل بخصوص دندان عقل بالا می تواند در بسیاری از موارد جایگزین دندان های از دست رفته باشد. دندان عقل به صورت نرمال از 7 سالگی شروع به رشد در فک می کند. رژیم غذایی انسان سبب می شود که دندان ها در طول زندگی دچار ساییدگی شود. در چنین شرایطی وجود دندان عقل بالا و یا دندان عقل پایین می تواند بسیار کاربردی بوده و جایگزین خوبی باشد.

زمانی که فرد از رژیم غذایی نرم استفاده کند دندان ها دچار ساییدگی و تخریب نشده و دیگر فضایی برای بیرون آمدن دندان عقل وجود ندارد. در این شرایط دندان عقل بالا و یا پایین به صورت نهفته یا نیمه نهفته رشد می کند و فرد مجبور خواهد شد که هزینه کشیدن دندان عقل بالا را تقبل کند.

 

کشیدن دندان عقل بالا

 

مراحل کشیدن دندان عقل بالا

مراحله نخست: بی حسی

اولین مراحل کشیدن دندان عقل که همانند مراحل ایمپلنت دندان می باشد بدین ترتیب است که جهت کشیدن دندان عقل بالا، دکتر فراز تیموری اقدام به بی حس کردن دندان، استخوان و بافت لثه پیرامون آن می نماید. بی حسی از طریق آمپول و تزریق آن دربافت لثه می باشد.

مرحله دوم: تفکیک دندان از حفره دندانی

به هنگام کشیدن دندان عقل بالا و یا دندان عقل پایین، دکتر فراز تیموری با چند وضعیت مواجه خواهد شد. در یکی از حالات بخش ریشه دندان به طور کامل سفت شده و در داخل استخوان قرار گرفته است. این محکم بودن به دلیل وجود رباط پریودنتال می باشد. برای جدا کردن دندان از حفره دندانی بایستی دندان از رباط پریودنتال جدا شود. بعد از جدا کردن دندان لق شده و آماده جدا کردن می باشد.

مرحله سوم: باز کردن حفره دندان

ریشه دندان توسط استخوان فک احاطه شده است. این احاطه به صورت بافت نسبتا اسفنجی بوده که دندانپزشک برای بیرون کشیدن دندان آن را به عقب و جلو حرکت می دهد. با تکرار این حرکت به تدریج حفره پهن تر شده و کشیدن دندان عقل بالا راحت تر خواهد بود.

مرحله سوم: بستن محل دندان کشیده شده

بعد از بیرون کشیدن دندان عقل بدون جراحی ، فرایند بخیه زدن و بستن محل جراحی آغاز می شود. متخصص با ملایمت دیواره های حفره خالی را تراشیده تا بقیه مواد زاید و بافت عفونی پاکسازی شود. در علم دندانپزشکی به این مرحله کورتاژ گفته می شود. زمانی که دندان عقل بالا کشیده می شود متخصص با دقت فراوان به بررسی آن می پردازد. این بررسی ها باید به گونه ای بوده که حفره سینوس درگیر نشده باشد. پس از انجام این کار دندانپزشک با انگشت خود دیواره های حفره را فشار می هد تا شکل استخوان فک به حالت اولیه خود باز گردد. برای پیشگیری از خونریزی شدید دندانپزشک موادی را در حفره دندان قرار می دهد تا به لخته شدن خون کمک کند. اتمام این کارها با بخیه زدن محل کشیدن دندان همراه است.

ابزار کشیدن دندان عقل بالا

بیشتر کلینیک و مطب های دندانپزشکی امروزه دارای تجهیزات مدرن و پیشرفته می باشند. زمانی که بیمار نیاز به کشیدن دندان عقل بالا و کشیدن دندان عقل پایین دارد، از ابزارهای مخصوص برای بیرون کشیدن دندان استفاده می کنند. یکی از این ابزارها، فورسپس کشیدن دندان و دیگری الواتور می باشد.

زمان مناسب کشیدن دندان عقل بالا

زمان مناسب برای کشیدن دندان عقل بالا و یا کشیدن دندان عقل پایین، جراح دندان عقل با توجه به بررسی های لازم و روتین وار، برای تشخیص و بررسی دندان عقل از تصاویر رادیوگرافی استفاده می کند. با این تصاویر به خوبی مشخص می شود که آیا دندان عقل بالا کشیده شود یا نه؟ زمان مناسب را می توان با میزان درد، وسعت علایمی که در دندان پدید آمده، میزان عفونت، رشد دندان و سایر موارد مشخص کرد. اما در مجموع از سن 18 سالگی در صورتی که دندان عقل بالا شرایط کافی برای رشد کامل را نداشته باشد، متخصص اقدام به کشیدن دندان می نماید.

مراقبت های پس از کشیدن دندان عقل بالا

کشیدن دندان عقل با برش کامل لثه و برداشتن دندان از استخوان فک انجام می شود. در شرایطی که بیمار نیاز به جراحی پیدا می کند نیاز است که مراقبت های پس از کشیدن دندان عقل را به خوبی رعایت کنند تا از عفونت دندان جلوگیری شود. برخی از مراقبت هایی که نیاز است بیمار انجا دهد شامل موارد زیر است:

  • استفاده از کمپرس سرد
  • استراحت زیاد حداقل تا 24 ساعت
  • عدم مصرف الکل تا 24 ساعت
  • شستشوی دهان با محلول آب و نمک
  • عدم استفاده از نی به هنگام نوشیدن
  • استفاده از داروهای تجویز شده توسط دندانپزشک
  • سیگار نکشیدن
  • تف نکردن

شما عزیزان میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت کشیدن دندان عقل و با شماره های 02632528628 – 09128001870 ارتباط برقرار فرمایید تا مشاورین ما بتوانند شما را راهنمایی کنند

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *