عمر پست دندان

عمر پست دندان


طول عمر پست دندان و پالیش کامپوزیت مساله ای است که می خواهیم در رابطه با آن با شما عزیزان صحبت کنیم. در ادامه با دندانپزشکی فراز تیموری همراه باشید.

دندان ها یکی از بخش های بسیار مهم در بدن هستند که بروز هر گونه مشکل در آنها در عملکرد بدن اختلال ایجاد می کند و شرایط ادامه زندگی را برای اشخاص سخت می نماید. امروزه روش های مختلفی برای درمان مشکلات دندانی و حفظ آنها و افزودن به طول عمر آنها وجود دارد که یکی از این عملیات پست و کور است.

به عبارت دیگر باید گفت که دندان ها برای همیشه سالم و یک دست باقی نخواهند ماند. به دلایل مختلفی دندان دچار پوسیدگی و آسیب دیدگی خواهد شد. برای جبران این مشکلات راهها و روش های مختلفی وجود دارد که یکی از این روش ها پست و کور می باشد. برای ماندگاری عمر پست و کور دندان نیز نیاز است که پروتکل هایی انجام شود. در ادامه دکتر فراز تیموری توضیحات بیشتری در خصوص ست جراحی لثه و همچنین عمر پست و کور شرح خواهند داد.

فهرست مطالب

پست و کور چیست و چه کاربردی دارد؟

با رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان، به مرور زمان دندان ها دچار پوسیدگی و آسیب دیدگی می شود. یکی از راههای درمان این صدمات انجام عصب کشی دندان است. اما در برخی موارد با انجام عصب کشی بخشی از تاج دندان برداشته می شود و برای درمان آن نیاز است که پست و کور را انجام دهیم. پست یا Post پین یا یک میله از جنس فلز، سرامیک، فلزهای نیکل و کروم به صورت ریختگی یا زیرکونیم بوده که به حالت پیش ساخته تهیه می شود.

این پست ها قابلیت انعطاف را نیز دارند و به راحتی در ریشه دندان یا داخل کانال دندان جای داده می شود. در این حالت تاج دندان بر روی پست قرار می گیرد. از نظر علمی بایستی میله پست دو تا سه میلیمتر بیرون باشد تا روکش و آلارگام به راحتی بر روی تاج دندان باقی بماند.

در این میان نقش کور حالت بازسازی دندان و کمک به روکش دندان می باشد. در نظر داشته باشید که بخش زیادی از ثبات روکش به حالت و ساختار دندان بستگی دارد. زمانی که این ساختار حالت نرمال نداشته باشد و کمی از فضا را پر کند بدون شک روکش به آسانی از جای خود بیرون خواهد آمد. برای جلوگیری از این کار دکتر فراز تیموری از کور برای بازسازی دندان و شبیه تر کردن آن به حالت اولیه استفاده می کند. با کمک کور ثبات اولیه روکش دندان دوباره افزایش می یابد و دیگر از جای خود بیرون نخواهد آمد.

برای اینکه ماندگاری و عمر پست دندان و کور افزایش پیدا کند نیاز است که پس از انجام این کار تمام توصیه ها دندانپزشک را انجام داده و دستورالعمل ها را به تاخیر ننداخت.

مراحل گذاشتن پست دندان در ریشه دندان

برخلاف سایر خدمات دندانپزشکی از قبیل کامپوزیت دندان، ایمپلنت دندان، لمینت دندان و یا حتی کشیدن دندان عقل این مرحله از کار بسیار ساده و کوتاه است. در نظر داشته باشید که پیش از انجام پست و کور چنانچه کانال ریشه نیاز به تقویت داشته باشد باید آن را انجام داد. در این حالت نیاز است که تمامی ساختارهای خراب و پوسیده درون دندان ها بیرون کشیده شود و پس از قرار گیری دارو در درون آن دندان را پر کرد.

در شرایطی که قسمت زیادی از دندان باقی نماند بایستی پست و کور دندان را کار گذاشت تا تاج دندان را حمایت کند. زمانی که دندان فرد در اثر تصادف از بین برود ریشه نیازی به درمان ریشه نبوده و تنها تا زمان ترمیم زخم بایستی دست نگه داشت. البته در این صورت به جای پست و کور از پل، ایمپلنت دندان یا فلیپر دندان برای پر کردن استفاده می شود.

برای انتخاب پست و کور باید برخی موارد را در نظر داشت. بهترین پست و کور به حالت باریک و بلند است. علم این امر نیز وارد آمدن فشار کمتر به درون دندان می باشد. در این حالت عمر پست دندان و کور نیز بیشتر خواهد بود و نیاز به انجام هزینه عصب کشی دندان در سال 1400 نیست.

در چه مواقعی برای درمان مشکلات دندان از پست و کور استفاده می شود؟

در صورتی که هر یک از عوامل ذکر شده در قسمت زیر در فرد وجود داشته باشد، دندانپزشک ترجیح می دهد که برای درمان از روش پست و کور استفاده کند و به عبارت دیگر می توان این عوامل را در استفاده از روش پست و کور موثر دانست:

در صورتی که دندان مورد نظر از نوع قدامی و یا خلفی باشد.

بر اساس مقدار نسج باقی مانده از دندان که از عوامل مهم در روش درمان است زیرا اگر نسج تاج به میزان زیادی دست نخورده مانده باشد و نیروی وارد شده به دندان مناسب باشد با یک پر کردگی ساده می توان عملیات ترمیم دندان را انجام داد و دندان را برای قرار دادن روکش آماده کرد. اما اگر مقدار قابل توجهی از نسج از دست رفته باشد به جای اینکه از روش پر کردن ساده استفاده شود، باید از روش پست و کور استفاده کرد.

مزایای استفاده از روش پست و کور

روش پست و کور دارای مزیت هایی است که مهم ترین مزایای آن را می توان به شرح زیر در نظر گرفت:

 • امکان تعویض روکش
 • امکان ساخت روکش جایگزین بدون نیاز به خارج کردن پست
 • امکان انتخاب مسیر نشست و برخاست متفاوت برای پست و کور

معایب پست و کور دندان چیست؟

پست و کور دندان در کنار مزیت هایی که دارد از معایبی نیز برخوردار است که مهم ترین آن به شرح زیر است:

 • نیاز به طی کردن مراحل درمانی بیشتر
 • امکان ایجاد مشکل در درمان مجدد دندان
 • نیاز به حفظ نسج دندانی بیشتر برای برای اماده سازی دندان در خصوص قرار دادن پست
 • نیاز به در نظر گرفتن نسج باقی مانده از دندان توسط دندانپزشک

آیا پست و کور درد دارد؟

بیشترین احساس درد زمانی تجربه می شود که شکستگی دندان بیشتر ریشه دندان را درگیر کرده باشد. این درد به هنگام گاز زدن به مواد غذایی به خصوص مواد غذایی سفت احساس می شود. چنانچه دندان هایی که پست و کور شده اند احساس درد داشته باشند باید دوباره مورد بررسی متخصص دندانپزشکی قرار گیرد. زیرا این دردها بیشتر ریشه پریودنتال دارد.

شاید در ابتدا هیچ علایم بالینی یا رادیوگرافی وجود نداشته باشد اما در اغلب موارد یک کیست پریودنتال جدا در ناحیه شکستگی دیده می شود. در صورتی این مشکلات برطرف نشود قطعا آبسه تشکیل خواهد شد. در حال حاضر تنها راه درمان برای شکستگی های عمودی ریشه، خارج کردن آن می باشد.

 

عمر پست دندان

 

انواع پست و کور دندانپزشکی کدام است؟

 • پست و کور ریختگی
 • پست فایبرگلاس و کور کامپوزیتی
 • پست تیتانیوم و کور کامپوزیتی
 • پست استنلس استیل پیشنهادی و کور کامپوزیتی

اگر بخواهیم این موارد را با هم مقایسه کنیم باید خاطر نشان شد که مقاومت در شکست پست و کور ریختگی نسبت به دیگر روش ها بالاتر بوده و پس از آن فایبرگلاس و کور کامپوزیتی از مقاومت بیشتری برخوردار هستند. در مجموع می توان گفت که مقاومت پست تیتانیوم و کور کامپوزیتی و پست استنلس استیل پیشنهادی و کور کامپوزیتی کمتر از دیگر موارد می باشد. البته طول عمر پست و کور منتخب بستگی به نحوه نگهداری، نوع تغذیه و شرایط دهان و دندان هر فرد دارد.

طول عمر پست دندان و کور چقدر است؟

کور دندان با استفاده از دو روش مجزا از قبیل: روش ریختگی و روش کامپوزیت ساخته می شود.

در صورتی که برای ساخت کور از روش ریختگی استفاده شود، طول عمر کور تقریبا در حدود 13 سال خواهد بود اما اگر کور را با استفاده از روش کامپوزیت ساخت، طول عمر و دوام و ماندگاری آن در حدود بیش از 10 سال خواهد بود.

در شرایطی که روکش آسیب ببیند قطعا آسیب جدی به دندان وارد نشده و دندان از بین نمی رود. اما در صورتی که Post & Core دچار صدمه و آسیب شود باید دندان کشیده شود. به طور عادی طول عمر دندان هایی که با پست و کور ترمیم شده اند در حدود 13 سال می باشد. البته نباید نادیده گرفت که این شرایط به ساختمان دندان نیز بستگی دارد.

اما عمر پست و یا عمر ایمپلنت را اگر بخواهیم تخمین بزنیم بایستی گفت که براساس تحقیقات انجام شده با رعایت نکات بهداشتی می توان تا 14 سال از مزایای پست و کور بهره مند شد.

شاید میزان دوام و ماندگاری پست و کور در حدود 10 الی 14 سال در نظر گرفته شود، اما با این وجود بسیاری از افراد در سراسر جهان هستند که تا بیش از 20 سال نیز با پست و کور زندگی کرده اند و توانسته اند تا 20 سال نیز از پست و کور استفاده کنند.

چگونه می توان طول عمر پست دندان را افزایش داد؟

برای اینکه بتوانید طول عمر پست دندان را افزایش دهید لازم است تا مدت چند روز پس از پایان یافتن مراحل درمان با پست و کور، یک رژیم غذایی نرم را رعایت کنید و از خوردن هر گونه مواد غذایی سفت مانند: تخمه، آجیل، تگ دیگ و … پرهیز کنید. با انجام این کارها و رعایت این مراقبت ها می توانید به سفت شدن سمان در دندان کمک کنید.

همچنین از انجایی که پست و کور استفاده شده در دندان محل بسیار مناسبی برای رشد باکتری ها است، باید برای افزایش طول عمر و دوام و ماندگاری آن بهداشت دهان و دندان خود را بعد از پست و کور به خوبی رعایت کنید و دندان های خود را مرتبا مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید.

از دیگر اموری که به افزایش طول عمر پست دندان کمک می کند نیز پرهیز از فشار آوردن زیاد به دندان است زیرا فشار وارد کردن به دندان به میزان زیاد باعث می شود که عمر پست و کور کاهش پیدا کند.

طول عمر پست های فلزی بیشتر است و یا پست های غیر فلزی؟

همان طور که می دانید پست دندان در دو نوع فلزی و غیر فلزی ساخته می شود که پست های غیر فلزی بسیار حساس هستند و پست های فلزی محکم تر هستند. به همین دلیل طول عمر پست های فلزی در مقایسه با پست های غیر فلزی بسیار بیشتر است و از دوام و ماندگاری بالاتری برخوردار است.

کلام پایانی

با در نظر گرفتن تمامی مطالب ذکر شده در خصوص پست و کور و طول عمر پست دندان وکور چنانچه مایل هستید تا این تکنیک را در یک کلینیک مجهز و بسیار پیشرفته انجام دهید، به شما توصیه میکنیم که به کلینیک دکتر فراز تیموری مراجعه کنید و این کابر را زیر نظر دندانپزشک های ماهر این مجموعه انجام دهید تا نتیجه رضایت بخش و موفقیت آمیزی را دریافت کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کامپوزیت دندان در کرج ، هزینه پست و کور ، طول عمر پست و کور، مزایای آن و دیگر موارد می توانید با شماره های کلینیک تماس حاصل فرمایید. (هزینه ایمپلنتهزینه کامپوزیتهزینه جراحی لثهایمپلنت با لیزر )

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *